Pierwsza wystawa Helmuta Newtona w Polsce!

fot. Helmut Newton
fot. Helmut Newton
Ola Błażowska

07.06.2010 18:03, aktual.: 01.08.2022 15:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już 7 lipca w Muzeum Miejskim we Wrocławiu będziemy mogli oglądać pierwszą w Polsce wystawę mistrza aktu i klasyka fotografii modowej - Helmuta Newtona. Zaprezentowanych zostanie ok. 400 najbardziej znanych zdjęć artysty. Wystawa potrwa do końca wakacji, tj. do 28 sierpnia.

Helmut Newton urodził się 1920 r. w Berlinie w rodzinie żydowsko-amerykańskiej. Fotografią interesował się już od najmłodszych lat, asystując Elsie Simon (zwanej również Yvą, zmarła 1942 r. w Majdanku). W 1938 r. opuścił Niemcy i krótko pracował w Singapurze jako fotograf dla "Straits Times". W 1940 r. osiedlił się w Australii, wstąpił do jej wojsk, w których pracował do końca wojny zajmując się logistyką. Po wojnie założył własne studio i ożenił się z aktorką June Brunell. Po jakimś czasie przeprowadzili się do Europy, gdzie kursowali pomiędzy Londynem i Paryżem. Newton skoncentrował się głównie na fotografowaniu mody, pracował dla wielu znanych czasopism, m.in. dla francuskiej edycji "Vogue'a". Stał się niekwestionowaną światową gwiazdą fotografii mody. Portretował także znane osobistości, nie tylko ze świata mody czy sztuki, ale także filmu i muzyki, m.in.: Carlę  Bruni, Jacka Nicholsona, Gianniego i Donatelli Versace, Sophię Loren, Micka Jeggera i Jerryl Hall, Yvesa Saind Laurenta, Kate Winslet, Grace Jones i wielu innych.

Przez lata wypracował własny, charakterystyczny styl. Przedstawiał kobiety w sposób wyzwolony, prowokujący. Sam mówił, że "bohaterki jego zdjęć zawsze triumfują". Przewrócił klasyczne postrzeganie fotografowania mody do góry nogami. Portretował modelki poza studiem, często w mieście. Pokazywał je jako dynamiczne, w pełni autonomiczne istoty. Często posługiwał się negliżem w zdjęciach, które nie były klasycznym aktem.

fot. Helmut Newton
fot. Helmut Newton

Dzikim tempem pracy zapłacił przebytym w wieku 50 lat zawałem serca. W tym czasie sporo pomagała mu żona, która fotografowała pod pseudonimem Alice Springs. Sama także związała się później z fotografią komercyjną, w roku 1978 r. odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa w Amsterdamie. W 1980 r. ukazał się jeden z najsławniejszych cykli Newtona "The Big Nudes", przedstawiające akty dumnych, pięknych kobiet. Fotograf zginął w wypadku samochodowym w 2004 r. w Los Angeles. Krótko przed jego śmiercią została założona fundacja jego imienia. Ma ona na celu propagowanie, jak i ochronę dzieł Newtona i jego żony.

Wernisaż wystawy zdjęć Helmuta Newtona odbędzie się 7 lipca 2010 w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu na Rynku we Wrocławiu. Bilety wstępu będą kosztować 7 i 10 zł.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)