Fotografia w służbie natury, czyli pierwsze 21 dni pszczoły
Fotografia może służyć do uświadamiania pewnych, czasem niepokojących zjawisk. Jest też świetnym narzędziem pedagogicznym i naukowym. Tak właśnie jest w przypadku zdjęć Ananda Warma, który przygląda się z bliska pszczołom i ich problemom.
Wszyscy słyszeliśmy, że pszczoły powili ginął. Trzeba pamiętać, że są odpowiedzialne za zapylanie 1/3 roślin z których korzystamy na co dzień. Jednak dlaczego kolonie tych owadów są tak wrażliwe? Anand Varma wychował pszczoły w swoim ogródku w Kaliforni tuż przed obiektywem aparatu, żeby przyjrzeć się bliżej pierwszym chwilom tych owadów.
The first 21 days of a bee’s life | Anand Varma
Zdjęcia z tego projektu będą opublikowane w majowym National Geographic. Już teraz możemy zajrzeć do ula i uświadomić sobie, że największym zagrożeniem dla pszczół są roztocza, które żerują na małych pszczołach w ciągu ich pierwszych dni życia.
Anand Varma to fotograf i filmowiec freelancer, który zaczął fotografować naturę podczas studiów biologicznych na Uniwersytecie Berkeley w Kalifornii. Otrzymał stypendium National Geographic Young Explorer.
Od tego czasu regularnie publikuje swoje zdjęcia w National Geographic. Za swoje zdjęcie mrówki zarażonej zarodnikami grzyba otrzymał pierwsze miejsce w kategorii - natura w prestiżowym konkursie World Press Photo 2015.