Pierwsze kolorowe zdjęcie Ziemi. W tym roku skończy 55 lat
Dziś co rusz dostajemy nowe obrazy z kosmosu przedstawiające różne odległe zakątki wszechświata. Jednak pół wieku temu technologia nie była tak zaawansowana, by strzelać zaawansowane zdjęcia naszego układu słonecznego. Zmieniło się to w 1967, gdy wystrzelono satelity, które uchwyciły pierwszy kolorowy obraz naszej planety Ziemi.
Jednym z najbardziej charakterystycznych widoków Ziemi z kosmosu jest słynne zdjęcie "The Blue Marble". Wykonane 7 grudnia 1972 r. przez załogę statku kosmicznego Apollo 17 z odległości 29 000 km, pozostaje jednym z najczęściej reprodukowanych zdjęć w historii. Zdjęcie jest szczególnie urzekające, ponieważ zostało wykonane przy oświetleniu Słońca znajdującego się za Ziemią.
To zdjęcie nie było jednak pierwszym kolorowym obrazem całej Ziemi. W 1967 roku dwa różne satelity wystrzelone w odstępie kilku miesięcy z powodzeniem wykorzystały filtrowanie kolorów do wykonania pierwszych kolorowych zdjęć naszej planety. Satelitę Department of Defense Gravitational Experiment (DODGE) wystrzelono 1 lipca 1967 roku z misją przeprowadzenia eksperymentów ze stabilizacją gradientu grawitacyjnego z orbity zbliżonej do geostacjonarnej.
Ponad dwa miesiące później 20 września 1967 r. czarno-biała kamera telewizyjna o polu widzenia 22° wykonała trzy oddzielne zdjęcia Ziemi z odległości 29 000 km – jedno z filtrem czerwonym, drugie z zielonym, a trzecie z niebieskim – wskazuje serwis Geography Realm. Połączone fotografie stworzyły pierwszy kolorowy obraz Ziemi z kosmosu.
Pierwsze kolorowe zdjęcie Ziemi z kosmosu ukazuje Amerykę Południową po prawej stronie, z kolei Amerykę Północną w lewym górnym rogu. Na obrazie widać huragan Beulah, który krąży nad Zatoką Meksykańską. To, co wygląda jak pomarańczowa piłka plażowa w dolnej części zdjęcia, w rzeczywistości jest kartą dopasowania kolorów. Obraz był reprodukowany w wydaniu magazynu LIFE z 10 listopada 1967 r. z nagłówkiem "First Color Portrait of an Angry Earth".
Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii