Pierwsze krokusy w Tatrach rozkwitają. TPN szykuje się na falę turystów

Pierwsze krokusy w Tatrach rozkwitają. TPN szykuje się na falę turystów

Pierwsze krokusy w Tatrach rozkwitają. TPN szykuje się na falę turystów
Monika Homan
27.03.2019 14:13, aktualizacja: 26.07.2022 15:53

Jak co roku, na podhalańskich polanach na przełomie marca i kwietnia rozkwitają tysiące krokusów. Ten przepiękny kwiecisty dywan przyciąga tłumy turystów. Tatrzański Park Narodowy apeluje o uszanowanie tego, co daje nam przyroda.

Pierwszym zwiastunem wiosny na Podhalu jest krokus, czyli szafran spiski. Te małe fioletowe kwiaty rozkwitają na przełomie marca i kwietnia przykrywając tatrzańskie polany malowniczym dywanem. Do Doliny Chochołowskiej w tym okresie przybywają tłumy turystów. Każdy liczy na to, że zabierze ze sobą piękne zdjęcia.

"Hokus krokus" - nie niszcz krokusów!

Niestety podczas fotografowania wiele osób przez nieuwagę niszczy kwiaty lub dewastuje polany. Aby ochronić piękną przyrodę Tatrzański Park Narodowy oraz gmina Kościelisko przygotowały akcję Hokus Krokus.

To już druga edycja kampanii chroniącej krokusy. W zeszłym roku jej efekty można było dostrzec na terenie parku. Na turystów czekały symboliczne blokady z napisem "Ani kroku(s) dalej!" ustawione w miejscach narażonych na podeptanie. Sukces akcji z zeszłego roku napawa nadzieją, że turyści potraktują tegoroczne kwitnienie z podobnym rozsądkiem.

Obraz
© Źródło: TPN
Skupiska krokusów, nazywanych często przez górali „tulipankami”, można spotkać nie tylko w Dolinie Chochołowskiej, ale również w innych miejscach Tatr i Podhala – są to na przykład Dolina Kościeliska, Kalatówki, Kopieniec, Droga pod Reglami, Toporowa Cyrhla, Kościelisko, Witów czy Dzianisz. Co roku zachęcamy też do korzystania z transportu publicznego, promujemy kodeks miłośnika krokusów, zapraszamy do odpowiedzialnego obcowania z przyrodą. Tatry należą do nas wszystkich, a to zakłada też wspólną odpowiedzialność za to miejsce.

TPN szuka wolontariuszy do "krokusowego patrolu"

Dolinę Chochołowską w czasie kwitnienia kwiatów odwiedza dziennie nawet kilkanaście tysięcy osób. Nawet niewielkie szkody wyrządzone przez jednego turystę, w ogólnym rozrachunku mogą być ogromne. Należy pamiętać, że krokusy są roślinami objętymi ochroną.

Obecnie TPN prowadzi nabór wolontariuszy. Już w najbliższy weekend będą oni pilnować porządku na polanach, które powoli zaczynają pokrywać się kwieciem. Wolontariusze biorący udział "krokusowym patrolu", będą mieć zapewnione darmowe zakwaterowanie, szkolenie, odzież służbową oraz darmowy wstęp na teren parku.

Pierwsze krokusy w tym roku już zakwitły. Mamy wiosnę!

Chociaż w górach leży jeszcze śnieg, pierwsze fioletowe kwiaty rozkwitają zwiastując nadejście wiosny. Niedługo Dolinę Chochołowską pokryje, jak co roku, przepiękny fioletowy dywan. Chwytajcie za aparaty i pamiętajcie, żeby uszanować to, co daje nam natura!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)