Pierwsze terapikselowe zdjęcie makro to prawdziwa uczta dla oka
Ponad 600 tysięcy zdjęć wykonanych w 212 godzin musiało powstać, żeby stworzyć jeden obraz. Pierwsze na świecie zdjęcie makro o rozdzielczości jednego terapiksela przedstawia mozaikę z jedzenia. Ma ono ponad 6,5 miliona pikseli długości i 160 tysięcy pikseli wysokości.
Jeszcze nigdy wcześniej nie powstało zdjęcie makro o tak dużej rozdzielczości. Terapisel to milion megapikseli. Żeby wyobrazić sobie, jak duże jest to zdjęcie, jego twórcy porównali je do One Word Trade Center. Gdyby wydrukować je w 300 dpi osiągnęłoby długość 556 metrów, czyli byłoby dłuższe od nowojorskiego wieżowca.
Nad mozaiką przez 5 dni pracowało ponad 100 wolontariuszy. Jako temat wybrano produkty spożywcze i okazał się to dobry ruch. Jest to materiał, który każdy zna i który oferuje różnorodność kolorów i tekstur. Uczestnicy mogli zobaczyć tylko sekcję, nad którą pracowali oraz fragment mozaiki poprzedniej grupy.
Poza jedzeniem, na zdjęciu ukryte zostało 60 niejadalnych przedmiotów. Próba ich znalezienia pozwala na dokładne i szczegółowe obejrzenie fotografii. Spróbujcie znaleźć chociaż kilka – wcale nie jest to łatwe.
Za projekt odpowiedzialna jest grupa GIGAmacro, pod przewodnictwem Gene'a Coopera. Aby wykonać wszystkie zdjęcia, wykorzystano trzy systemy Magnify2, połączone tak, aby cała mozaika przeszła pod platformami. System ten to kompleksowa konstrukcja, zawierająca robotykę, optykę, aparat, oprogramowanie i moc obliczeniową, zaprojektowana specjalnie do gigapikselowych zdjęć makro.
SIGGraph Multi-rig setup
Każda platforma wyposażona była w Canona EOS 5D Mark III i fotografowała jeden panel o wielkości 60x40 cm. Jednocześnie można było pracować nad 3 panelami. Cały obraz natomiast składa się z 63 takich elementów.
Operational Timelapse
Ponieważ podczas fotografowania makro głębia ostrości jest bardzo mała – w tym wypadku wynosiła tylko 1 mm – wykorzystano technikę focus stackingu. Na każdym obszarze wykonano 6 zdjęć, w różnych pozycjach pola ostrości, które połączone zostały podczas edycji. Ostateczny obraz składa się z 629 370 pojedynczych fotografii o rozdzielczości 22 megapikseli.
SIGGRAPH 2014 - Terabite, Studio Contributor
Proces postprodukcji zajął w sumie 2187 godzin co daje 365 sześciogodzinnych dni pracy. Efektem jest obraz o długości 6 571 152 pixeli i wysokości 160 256 pixeli, który zajmuje 2,8 terabajta pamięci.
Więcej informacji znajdziecie na stronie GIGAMacro.