Pierwsze w historii zdjęcie z wnętrza atmosfery Słońca
Kilka tygodni po tym, jak sonda Parker Solar Probe zakończyła pierwszą fazę swojej misji i zbliżyła się do Słońca na odległość zaledwie 24 milionów kilometrów, dane naukowe z pierwszego spotkania ze słońcem trafiły w ręce naukowców.
Sonda Parker Solar Probe przeszła przez zewnętrzną atmosferę słońca - koronę - zbierając informacje, które dotarły do ziemi 7 grudnia. Zanim sonda schowa się za Słońcem prześle na Ziemię zaledwie jedną piątą zapisanych podczas swojego przelotu danych. Na resztę badacze będą musieli poczekać do przyszłego roku - kolejny transfer danych będzie możliwy od marca do maja. Naukowcy z NASA podzielili się informacjami na spotkaniu American Geophysical Union w Waszyngtonie.
Wśród danych, które trafiły na Ziemię, znalazło się pierwsze zdjęcie w historii wykonane wewnątrz atmosfery słonecznej. Zarejestrował je instrument WISPR (Wide-field Imager) i zdjęcie pokazuje szczegóły korony Słońca. Sama gwiazda nie jest widoczna na zdjęciu - znajduje się po lewej stronie, poza kadrem. Jasna plama w pobliżu środku kadru to Merkury, a czarne plamki powstały w wyniku korekcji tła. Jaśniejsza smuga widoczna na zdjęciu jest efektem wyrzutu plazmy, który miał miejsce 8 listopada.
Sonda Parker Solar Probe została stworzona z myślą o odpowiedziach na pytania dotyczące fizyki Słońca.
Naukowcy nie wiedzą, czego mogą się spodziewać tak blisko Słońca. Mają nadzieję zobaczyć zupełnie nowe zjawiska. Podczas swojej misji sonda będzie wielokrotnie bić rekordy prędkości, a w planach są jeszcze 23 zbliżenia do naszej gwiazdy. W bliskiej odległości sonda wystawiona jest na ekstremalne warunki - temperatura przekraczająca 1500 stopni Celsjusza i promieniowanie słoneczne z pewnością nie ułatwiają jej wykonania misji.