Pierwsze w historii zdjęcie z wnętrza atmosfery Słońca

Kilka tygodni po tym, jak sonda Parker Solar Probe zakończyła pierwszą fazę swojej misji i zbliżyła się do Słońca na odległość zaledwie 24 milionów kilometrów, dane naukowe z pierwszego spotkania ze słońcem trafiły w ręce naukowców.

Pierwsze w historii zdjęcie z wnętrza atmosfery Słońca
Źródło zdjęć: © [NASA](https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/preparingfordiscoverywithnasasparkersolarprobe)
Monika Homan

Sonda Parker Solar Probe przeszła przez zewnętrzną atmosferę słońca - koronę - zbierając informacje, które dotarły do ziemi 7 grudnia. Zanim sonda schowa się za Słońcem prześle na Ziemię zaledwie jedną piątą zapisanych podczas swojego przelotu danych. Na resztę badacze będą musieli poczekać do przyszłego roku - kolejny transfer danych będzie możliwy od marca do maja. Naukowcy z NASA podzielili się informacjami na spotkaniu American Geophysical Union w Waszyngtonie.

Obraz
© Źródło: [NASA](https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/preparingfordiscoverywithnasasparkersolarprobe)

Wśród danych, które trafiły na Ziemię, znalazło się pierwsze zdjęcie w historii wykonane wewnątrz atmosfery słonecznej. Zarejestrował je instrument WISPR (Wide-field Imager) i zdjęcie pokazuje szczegóły korony Słońca. Sama gwiazda nie jest widoczna na zdjęciu - znajduje się po lewej stronie, poza kadrem. Jasna plama w pobliżu środku kadru to Merkury, a czarne plamki powstały w wyniku korekcji tła. Jaśniejsza smuga widoczna na zdjęciu jest efektem wyrzutu plazmy, który miał miejsce 8 listopada.

Sonda Parker Solar Probe została stworzona z myślą o odpowiedziach na pytania dotyczące fizyki Słońca.

Parker Solar Probe dostarczy nam pomiarów niezbędnych do zrozumienia zjawisk słonecznych, które zastanawiają nas od dziesięcioleci. Dane z lokalnego próbkowania korony słonecznej oraz wiatru słonecznego, rzucą światło na sekrety gwiazdy.
Obraz
© [NASA](https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/preparingfordiscoverywithnasasparkersolarprobe)

Naukowcy nie wiedzą, czego mogą się spodziewać tak blisko Słońca. Mają nadzieję zobaczyć zupełnie nowe zjawiska. Podczas swojej misji sonda będzie wielokrotnie bić rekordy prędkości, a w planach są jeszcze 23 zbliżenia do naszej gwiazdy. W bliskiej odległości sonda wystawiona jest na ekstremalne warunki - temperatura przekraczająca 1500 stopni Celsjusza i promieniowanie słoneczne z pewnością nie ułatwiają jej wykonania misji.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)