Pierwsze kolorowe zdjęcia Ameryki?

Pierwsze kolorowe zdjęcia Ameryki?

Zdjęcia z albumu "An American Odyssey" ("Amerykańska odyseja") pochodzą z kolekcji Marca Waltera. Zostały one zrobione w latach 1888-1924 przez Detroit Photographic Company. Na fotografii zachód słońca w Nowym Jorku.
Zdjęcia z albumu "An American Odyssey" ("Amerykańska odyseja") pochodzą z kolekcji Marca Waltera. Zostały one zrobione w latach 1888-1924 przez Detroit Photographic Company. Na fotografii zachód słońca w Nowym Jorku.
Źródło zdjęć: © © Kolekcja Marca Waltera/TASCHEN
Piotr Kała
30.06.2014 20:24, aktualizacja: 26.07.2022 19:54

Wydawnictwo TASCHEN wydało album z kolorowymi fotolitografiami, które przedstawiają Amerykę sprzed ponad 100 lat.

Fotografie zostały wykonane w modnej wówczas technice, będącej połączeniem techniki negatywowej z litograficzną. Czarno-białe negatywy pokolorowano za pomocą kamieni litograficznych.
Fotografie zostały wykonane w modnej wówczas technice, będącej połączeniem techniki negatywowej z litograficzną. Czarno-białe negatywy pokolorowano za pomocą kamieni litograficznych.© © Kolekcja Marca Waltera/TASCHEN
Technika ta używana była do lat 30. XX wieku, kiedy to pojawiły się kolorowe negatywy. Na zdjęciu Mulberry Street w Nowym Jorku.
Technika ta używana była do lat 30. XX wieku, kiedy to pojawiły się kolorowe negatywy. Na zdjęciu Mulberry Street w Nowym Jorku.© © Kolekcja Marca Waltera/TASCHEN
Dzięki tej technice koloryzacji zdjęć Amerykanie po raz pierwszy mogli zobaczyć w kolorze krajobrazy swojego kraju. Na zdjęciu suszące się pranie w Nowym Jorku.
Dzięki tej technice koloryzacji zdjęć Amerykanie po raz pierwszy mogli zobaczyć w kolorze krajobrazy swojego kraju. Na zdjęciu suszące się pranie w Nowym Jorku.© © Kolekcja Marca Waltera/TASCHEN
Na fotografiach obok wielkich amerykańskich miast i inwestycji można też zobaczyć rdzennych mieszkańców kontynentu. Na zdjęciu Indianie z plemienia Zuni tańczą Taniec Słońca w Nowym Meksyku.
Na fotografiach obok wielkich amerykańskich miast i inwestycji można też zobaczyć rdzennych mieszkańców kontynentu. Na zdjęciu Indianie z plemienia Zuni tańczą Taniec Słońca w Nowym Meksyku.© © Kolekcja Marca Waltera/TASCHEN
Publikacja liczy ponad 600 stron. Można ją kupić w cenie 699 zł przez polską stronę tmc.com.pl lub bezpośrednio na stronie taschen.com. Na zdjęciu kopalnia złota w Dakocie Południowej.
Publikacja liczy ponad 600 stron. Można ją kupić w cenie 699 zł przez polską stronę tmc.com.pl lub bezpośrednio na stronie taschen.com. Na zdjęciu kopalnia złota w Dakocie Południowej.© © Kolekcja Marca Waltera/TASCHEN
Na zdjęciu Wielki Kanion Kolorado.
Na zdjęciu Wielki Kanion Kolorado.© © Kolekcja Marca Waltera/TASCHEN
Na zdjęciu Mount Lowe w Kalifornii.
Na zdjęciu Mount Lowe w Kalifornii.© © Kolekcja Marca Waltera/TASCHEN
Na zdjęciu Kanion Clear Creek w Kolorado.
Na zdjęciu Kanion Clear Creek w Kolorado.© © Kolekcja Marca Waltera/TASCHEN
Na zdjęciu kolorowe azalie w Charleston.
Na zdjęciu kolorowe azalie w Charleston.© © Kolekcja Marca Waltera/TASCHEN

Zdjęcia z albumu "An American Odyssey", Amerykańska Odyseja pochodzą z kolekcji Marca Waltera i wykonane w latach 1888-1924 przez Detroit Photographic Company. Zostały wykonane w modnej wówczas technice połączenia techniki negatywowej z litograficzną, gdzie czarno-białe negatywy zostały pokolorowane przy użyciu kamieni litograficznych. Technika ta używana była do lat 30. XX wieku, kiedy pojawiły się kolorowe negatywy.

Publikacja ma ponad 600 stron i można ją kupić w cenie 699zł przez polską stronę tmc.com.pl lub bezpośrednio przez stronę taschen.com.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)