Pierwsze zdjęcie całkowitego zaćmienia Słońca. Czy wiesz, kiedy powstało?
01.08.2017 13:13, aktual.: 02.08.2017 07:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Już niedługo, bo 21 sierpnia, wystąpi całkowite zaćmienie Słońca. Pech chce, że niestety nie będzie ono widoczne w Polsce, a w Europie zobaczą je jedynie Francuzi i bliscy sąsiedzi. Mimo tego – nie ma co się zniechęcać. Ludzi od zawsze fascynowało to niesamowite zjawisko.
Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, które powstaje wskutek ustawienia się w jednej linii Ziemi, Księżyca i Słońca. Z poziomu Ziemi widzimy Księżyc, który jest bardzo silnie podświetlony przez Słońce. Wygląda to naprawdę niesamowicie. Zdjęcie, które widzicie, zostało wykonane w okolicy naszego kraju.
Autorem jest pruski fotograf Julius Friedrich Berkowski, który jako pierwszy wykonał poprawną ekspozycję dagerotypu podczas takiego zjawiska astronomicznego. Fotografia powstała 28 lipca 1851 roku w Królewcu, ówcześnie nazywanym Königsbergiem. Do dzisiaj zdjęcie uchodzi za jedno z najlepszych, jakie wykonano podczas całkowitego zaćmienia Słońca.
W publikacji Acta Historica Astronomiae istnieje wzmianka na temat tego zdjęcia. Według źródła zostało ono wykonane przy pomocy teleskopu, przymocowanego do napędu 15,8-centymetrowego heliometru. Ekspozycja trwała 84 sekundy i została zarejestrowana tuż po zakryciu Słońca przez Księżyc. Podobno A. Busch, kierownik Obserwatorium Królewskiego, opisał całe zdarzenie, nie wspominając przy tym imienia dagerotypisty.
Co więcej – Busch zamówił u lokalnego artysty stalowe powiększenie dagerotypu Berkowskiego. Powstało również kilka mniejszych odbitek, a jedna z nich jest przetrzymywana w Obserwatorium Uniwersyteckim w Jenie.