Pierwsze zdjęcie całkowitego zaćmienia Słońca. Czy wiesz, kiedy powstało?

Pierwsze zdjęcie całkowitego zaćmienia Słońca. Czy wiesz, kiedy powstało?

Pierwsze zdjęcie całkowitego zaćmienia Słońca. Czy wiesz, kiedy powstało?
Źródło zdjęć: © © Julius Friedrich Berkowski
Marcin Watemborski
01.08.2017 13:13, aktualizacja: 02.08.2017 07:39

Już niedługo, bo 21 sierpnia, wystąpi całkowite zaćmienie Słońca. Pech chce, że niestety nie będzie ono widoczne w Polsce, a w Europie zobaczą je jedynie Francuzi i bliscy sąsiedzi. Mimo tego – nie ma co się zniechęcać. Ludzi od zawsze fascynowało to niesamowite zjawisko.

Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, które powstaje wskutek ustawienia się w jednej linii Ziemi, Księżyca i Słońca. Z poziomu Ziemi widzimy Księżyc, który jest bardzo silnie podświetlony przez Słońce. Wygląda to naprawdę niesamowicie. Zdjęcie, które widzicie, zostało wykonane w okolicy naszego kraju.

Autorem jest pruski fotograf Julius Friedrich Berkowski, który jako pierwszy wykonał poprawną ekspozycję dagerotypu podczas takiego zjawiska astronomicznego. Fotografia powstała 28 lipca 1851 roku w Królewcu, ówcześnie nazywanym Königsbergiem. Do dzisiaj zdjęcie uchodzi za jedno z najlepszych, jakie wykonano podczas całkowitego zaćmienia Słońca.

W publikacji Acta Historica Astronomiae istnieje wzmianka na temat tego zdjęcia. Według źródła zostało ono wykonane przy pomocy teleskopu, przymocowanego do napędu 15,8-centymetrowego heliometru. Ekspozycja trwała 84 sekundy i została zarejestrowana tuż po zakryciu Słońca przez Księżyc. Podobno A. Busch, kierownik Obserwatorium Królewskiego, opisał całe zdarzenie, nie wspominając przy tym imienia dagerotypisty.

Co więcej – Busch zamówił u lokalnego artysty stalowe powiększenie dagerotypu Berkowskiego. Powstało również kilka mniejszych odbitek, a jedna z nich jest przetrzymywana w Obserwatorium Uniwersyteckim w Jenie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)