Pierwsze zdjęcie nowego układu planetarnego ujawnione. Co o nim wiemy?

Pierwsze zdjęcie nowego układu planetarnego ujawnione. Co o nim wiemy?

Pierwsze zdjęcie nowego układu planetarnego ujawnione. Co o nim wiemy?
Marcin Watemborski
23.07.2020 06:43, aktualizacja: 26.07.2022 14:49

Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego wykorzystali Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope) do ujęcia 2 planet, które orbitują wokół gwiazdy podobnej do naszego Słońca. To pierwsze takie zdjęcie w historii całej astronomii. Co mówi nam o kosmosie?

Układ gwiezdny, który został ujęty na zdjęciu to TYC 8998-760-1, który jest oddalony od Ziemi o 300 lat świetlnych. Naukowcy szacują, że ma on około 17 milionów lat, czyli jest bardzo młody w porównaniu do naszego Słońca, które ma około 4,6 miliarda lat. Co ciekawe – dwie krążące wokół gwiazdy planety są od niej znacznie oddalone – około 160 oraz 320 razy odległości, jaka dzieli Ziemię i Słońce.

Planeta, która jest najbliżej gwiazdy w układzie TYC 8998-760-1 ma masę zbliżoną nawet do trzykrotnej masy Jowisza, a ta dalsza nawet do jego sześciokrotnej masy. Ich orbity są stabilne, co sugeruje badaczom, że są już ukształtowane, podobnie jak planety.

  • Zdjęcie układu gwiezdnego zbliżonego do naszego Układu Słonecznego jest wielkim odkryciem, ale jest ono w znacznie wcześniejszym stadium ewolucji – mówi Alexander Bohn z Uniwersytetu w Leiden.

Obserwacja nie była prosta. Mimo tego, że wspomniane 2 planety wydają się być dość ciepłe, co umożliwia zarejestrowanie ich w podczerwieni, energia gwiazdy jest na tyle silna, że przysłania widmo planet i w pierwszej kolejności naukowcy muszą zająć się przyblokowaniem jej emisji podczerwieni, by móc zobaczyć dokładnie ruch planet. Obserwacje jednak muszą zostać powtórzone, by potwierdzić pierwszą tezę.

Maddalena Reggiani z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia) zwraca uwagę na to, że to ich zespół badaczy był w stanie jako pierwszy zarejestrować dwie planety w tym młodym układzie gwiezdnym. Do tego, by lepiej zaobserwować detale układu, trzeba wykorzystać bardziej zaawansowane teleskopy nowej generacji, jak Ekstremalnie Duży Teleskop (ELT) z ESO.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)