Pierwsze zdjęcie zbliżenia Słońca ukazuje ciekawą strukturę jego korony

NASA udostępniła niesamowite zdjęcie z Parker Solar Probe. 3 lata po rozpoczęciu misji, sonda zbliżyła się tak bardzo, że niemal dotknęła naszej gwiazdy. Przebywała wewnątrz atmosfery Słońca przez 5 godzin i ujęła ten niesamowity obraz.

Pierwsze zdjęcie zbliżenia Słońca ukazuje ciekawą strukturę jego korony
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski

Misja Parker Solar Probe polega na najdokładniejszym dotychczas zbadaniu Słońca. Sonda została wystrzelona w 2018 roku i przez 3 lata zmierzała w kierunku gwiazdy naszego układu. W końcu udało się jej dotrzeć do atmosfery Słońca, skąd pobrała próbki cząsteczek oraz ukazała, jak z bliska wygląda struktura korony.

Dokonanie NASA jest historycznym wydarzeniem. Sonda zbliżyła się do Słońca bliżej niż jakakolwiek inna wcześniej. Na podstawie badań i obrazowania, Parker Solar Probe udowodniła, że korona gwiazdy nie jest gładka, a ma kształt kolców. Jest to o tyle istotna informacja, że pozwoli ona naukowcom na dokładniejsze zrozumienie, jak procesy zachodzące na powierzchni Słońca oddziałują na jego atmosferę oraz wiatr słoneczny.

NASA's Parker Solar Probe Touches The Sun For The First Time

Obraz
© © NASA

Zgodnie z założeniami misji, Parker Solar Probe ma przelecieć blisko Słońca aż 26 razy w ciągu 7 lat. Kolejne peryhelium, czyli zbliżenie do gwiazdy, jest zaplanowane na styczeń 2022 roku. Wówczas sonda ponownie wleci w atmosferę Słońca i pobierze kolejne dane. Naukowcy z NASA są niezwykle podekscytowani badaniami, które będą przeprowadzone w najbliższych latach.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)