Pierwszy aparat cyfrowy

Pierwszy aparat cyfrowy

Pierwszy aparat cyfrowy
Kepifil
09.05.2008 11:32, aktualizacja: 02.08.2022 11:15

Pierwszy aparat cyfrowy stworzony został w 1975 roku przez inżyniera Steve'a Sassona z Kodaka. Był to raczej prototyp choć pierwsze aparaty cyfrowe pojawiły się na długo przed prototypem Kodaka - zainstalowane były na satelitach szpiegowskich. Do pierwszego elektronicznego aparatu fotograficznego przyznaje się, co prawda, nie tylko Kodak. W 1972 roku Texas Instrument opatentował już pierwszą elektroniczną kamerę.

W swoim aparacie Sasson skorzystał z wielu już dostępnych rozwiązań, łącząc je w zupełnie nowy produkt. Były to m. in.: obiektyw zapożyczony z kamery filmowej Super 8, przenośny magnetofon na kasety analogowe, 16 baterii niklowo-kadmowych, nowa matryca CCD oraz zestaw rozmaitych obwodów analogowych i cyfrowych, tworzących skomplikowane połączenia.

W pierwszym aparacie cyfrowym zdjęcia zapisywane były na kasecie magnetycznej, za pomocą magnetofonu, na co potrzeba było aż 23 sekund. Obraz z kolei nie był wyświetlany na ekranie komputerowego monitora a na na ekranie telewizora z systemem NTSC, do którego należało wykorzystać specjalnie stworzony w tym celu mechanizm.

Obraz

Pierwszy aparat ważył niespełna 4 kilo, a jago wymiary to 20 cm szerokości na 15 cm wysokości 22 cm grubości. Tworzył czarno-białe obrazy o rozdzielczości 0.01 megapiksela, a jedna taśma magnetofonowa pozwalała na zapis 30 zdjęć.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)