W XIX wieku każdy chciał mieć takie zdjęcie. Tak wyglądały "Carte de visite"

W XIX wieku każdy chciał mieć takie zdjęcie. Tak wyglądały "Carte de visite"

Napoleon III Bonaparte
Napoleon III Bonaparte
Źródło zdjęć: © © Adolphe Disderi
Monika Homan
15.03.2019 14:02, aktualizacja: 26.07.2022 15:54

W 1859 Napoleon Bonaparte odwiedził studio fotograficzne Adolphe'a Disdériego. Niewielki format zdjęcia, które otrzymał szybko stał się niezwykle popularny na całym świecie. Dzięki "Carte de visite" Francuz stał się najbogatszym fotografem w historii.

W czasach, kiedy nie było fotografii natychmiastowej, a o Instagramie nikomu się nie śniło, w latach 50 XIX wieku, w Paryżu powstały Carte de visite - opatentowane przez fotografa André Adolphe'a Eugène'a Disdériego w 1854 roku, niewielkie zdjęcia portretowe przyklejane do nieco większego kartonika. Wyglądem przypominają współczesne zdjęcia z instaxów.

Obraz
© © Adolphe Disderi

Carte de visite zazwyczaj przedstawia jedną osobę w otoczeniu ozdobnych rekwizytów. Pozy modela zwykle nie są wyszukane i często się powtarzają. Na jednej płycie wykonywano kilka portretów, dzięki czemu wykonanie jednego zdjęcia było stosunkowo tanie. Fotografie w takiej formie często zastępowały wizytówki i były rozdawane podczas spotkać służbowych, lub towarzyskich.

Obraz
© © Adolphe Disderi

Pierwsze studio, w którym Disdéri wykonywał Carte de visite powstało w Breście w 1848 roku. Sześć lat później otworzył swoje atelier w Paryżu patentując w 1854 roku ten typ zdjęć.

Niewielki format (zazwyczaj około 6 x 9 cm) był w ich przypadku kluczowy. Zdjęcia przypominały bardziej wizytówki, niż wytwarzane w tamtych czasach fotografie. Dzięki temu można było wykonać 8-10 ujęć na jednej płycie. Wykonanie jednego zdjęcia w technice dagerotypowej kosztowało w tamtych czasach 50-100 franków, podczas gdy za tuzin Carte de visite trzeba było zapłacić 20 franków.

Obraz
© © Adolphe Disderi

Kiedy w 1859 roku w studio Disdériego, portret w tej technice zrobił sobie Napoleon II Bonaparte Carte de visite szybko stały się popularne w całej Francji, a następnie w Europie. Wykonywane były też w Polsce. Popularność tego typu portretów przyniosła fotografowi sławię i majątek. Duży wpływ na to miał fakt, że opatentował on Carte de visite, więc kiedy stały się popularne na całym świecie, a na ich puncie ludzie oszaleli nawet za oceanem, Disdéri nie musiał się już martwic o pieniądze.

Obraz
© © Adolphe Disderi

Carte de visite były popularne do końca XIX wieku. Ta popularność doprowadziła do tego, że ludzie nie chcieli już tylko zdjęć samych siebie, ale interesowali się zdjęciami znanych ludzi: polityków, odkrywców, sportowców - zaczęły mieć charakter kolekcjonerski i taki charakter mają do dziś.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)