W XIX wieku każdy chciał mieć takie zdjęcie. Tak wyglądały "Carte de visite"
15.03.2019 14:02, aktual.: 26.07.2022 15:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W 1859 Napoleon Bonaparte odwiedził studio fotograficzne Adolphe'a Disdériego. Niewielki format zdjęcia, które otrzymał szybko stał się niezwykle popularny na całym świecie. Dzięki "Carte de visite" Francuz stał się najbogatszym fotografem w historii.
W czasach, kiedy nie było fotografii natychmiastowej, a o Instagramie nikomu się nie śniło, w latach 50 XIX wieku, w Paryżu powstały Carte de visite - opatentowane przez fotografa André Adolphe'a Eugène'a Disdériego w 1854 roku, niewielkie zdjęcia portretowe przyklejane do nieco większego kartonika. Wyglądem przypominają współczesne zdjęcia z instaxów.
Carte de visite zazwyczaj przedstawia jedną osobę w otoczeniu ozdobnych rekwizytów. Pozy modela zwykle nie są wyszukane i często się powtarzają. Na jednej płycie wykonywano kilka portretów, dzięki czemu wykonanie jednego zdjęcia było stosunkowo tanie. Fotografie w takiej formie często zastępowały wizytówki i były rozdawane podczas spotkać służbowych, lub towarzyskich.
Pierwsze studio, w którym Disdéri wykonywał Carte de visite powstało w Breście w 1848 roku. Sześć lat później otworzył swoje atelier w Paryżu patentując w 1854 roku ten typ zdjęć.
Niewielki format (zazwyczaj około 6 x 9 cm) był w ich przypadku kluczowy. Zdjęcia przypominały bardziej wizytówki, niż wytwarzane w tamtych czasach fotografie. Dzięki temu można było wykonać 8-10 ujęć na jednej płycie. Wykonanie jednego zdjęcia w technice dagerotypowej kosztowało w tamtych czasach 50-100 franków, podczas gdy za tuzin Carte de visite trzeba było zapłacić 20 franków.
Kiedy w 1859 roku w studio Disdériego, portret w tej technice zrobił sobie Napoleon II Bonaparte Carte de visite szybko stały się popularne w całej Francji, a następnie w Europie. Wykonywane były też w Polsce. Popularność tego typu portretów przyniosła fotografowi sławię i majątek. Duży wpływ na to miał fakt, że opatentował on Carte de visite, więc kiedy stały się popularne na całym świecie, a na ich puncie ludzie oszaleli nawet za oceanem, Disdéri nie musiał się już martwic o pieniądze.
Carte de visite były popularne do końca XIX wieku. Ta popularność doprowadziła do tego, że ludzie nie chcieli już tylko zdjęć samych siebie, ale interesowali się zdjęciami znanych ludzi: polityków, odkrywców, sportowców - zaczęły mieć charakter kolekcjonerski i taki charakter mają do dziś.