Pierwszy na świecie stabilizator matryc w smartfonach

Pierwszy na świecie stabilizator matryc w smartfonach

Pierwszy na świecie stabilizator matryc w smartfonach
Marcin Watemborski
26.02.2016 13:20, aktualizacja: 26.02.2016 14:20

Chińska firma OPPO ogłosiła, że ukończyła prace nad pierwszym na świecie stabilizatorem matryc w aparatach smartfonowych. SmartSensor, jak nazywana jest ta technologia, jest również najmniejszym stabilizatorem obrazu na świecie.

SmartSensor był tworzony i udoskonalany przez lata. Według producenta – chińskiej firmy OPPO – ma on wynieść aparaty w smartfonach na wyższy poziom. Jest to kolejny krok do wprowadzenia w zminiaturyzowanym sprzęcie rozwiązań znanych z profesjonalnych urządzeń.

Obraz

Stabilizacja obrazu w smartfonach była wzorowana na tradycyjnej stabilizacji w obiektywie. Ograniczenia dotyczace rozmiarów matryc uniemożliwiały zastosowanie w nich tej technologii.

SmartSensor wykorzystuje zaawansowane rozwiązanie zwane technologią mikro-elektro-mechaniczną (MEMS). Ma ona grubość zaledwie dwóch kartek papieru i może wykryć ruch w trzech płaszczyznach – stabilizatory w telefonach przeważnie pracowały dwu-osiowo.

Precyzja systemu stabilizacji obiektywu wynosi 3 do 5 mikrometrów, natomiast SmartSensor oferuje ją na poziomie 0.3 mikrometra, co sprawia, że jest 10 razy lepszy. Według producenta SmartSensor ma pozwolić na otrzymanie stabilnego obrazu w czasie około 0,015 sekuny, gdzie dla porównania – ustabilizowanie obiektywu, oparte na konstrukcji sprężynowej to czas 0,050 sekundy, lub dłużej.

Nowa technologia jest również energooszczędna. Czekamy na informacje, kiedy zostanie zastosowana w nowych smartfonach, ale podejrzewamy, że premiera czai się tuż za rogiem.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)