Pierwszy raz ujęli to na filmie. Widać na nim, że ośmiornica śpi i zmienia kolor

Ośmiornica zmieniała kolor bardzo gwałtownie podczas snu. To może być dowód na to, że te zwierzęta mają sny.
Ośmiornica zmieniała kolor bardzo gwałtownie podczas snu. To może być dowód na to, że te zwierzęta mają sny.
Źródło zdjęć: © David Scheel
Marcin Watemborski

21.11.2022 09:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli chodzi o naszych pupili, to od razu wiemy, gdy pies, kot czy świnka morska idą spać. Chyba każdy z nas widział, jak psy biegają we śnie, a koty stroją miny. Jednak ośmiornica to coś innego. Naukowcy po raz pierwszy w historii uchwycili na filmie zachowanie, które może świadczyć o śnieniu.

Ośmiornice zmieniają kolor w zależności od sytuacji. Gdy czują się zagrożone lub polują, upodabniają się do otoczenia. Właściwie jest to jedyny momenty, gdy coś takiego się dzieje. Profesor David Scheel zarejestrował jednak coś kompletnie nowego, o czym naukowcy nie mieli wcześniej pojęcia.

Na filmie, który nagrał ekspert, zobaczymy ośmiornicę zmieniającą kolor w gwałtowny sposób. Wiadomo, że zwierzę wtedy spało, lecz wspomniane odchylenie od normy świadczy o tym, że mogło śnić. Nigdy wcześniej nie udało się zarejestrować takiego zachowania, co jest potwierdzeniem wcześniej zakładanych tez.

Podejrzeniem profesora Scheela jest to, że ośmiornica mogła śnić o zauważeniu kraba lub innego zwierzęcia, przez co zmieniła kolor na ciemny. Gdy zbliżała się we śnie do swojej ofiary, przybrała kolor otoczenia, by krab nie zwrócił na nią uwagi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naukowiec porównuje to zachowanie do ludzkiego mówienia przez sen lub psiego biegania czy strojenia min u kotów. Ten temat pozostaje kwestią do dalszego zbadania, ale jest to niezwykle interesujący trop do rozpoczęcia dalszych poszukiwań odpowiedzi na pytanie, czy ośmiornice naprawdę są w stanie śnić i jakie w nich wówczas zachodzą procesy.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)