Pierwszy raz w historii możesz zobaczyć, jak mrówka wstrzykuje jad

Pierwszy raz w historii możesz zobaczyć, jak mrówka wstrzykuje jad

Pierwszy raz w historii możesz zobaczyć, jak mrówka wstrzykuje jad
Marcin Watemborski
08.08.2019 11:55, aktualizacja: 26.07.2022 15:41

Na pewno każdy z was kiedyś został ugryziony przez mrówkę. Na tym filmiku makro zobaczycie w zwolnionym tempie dokładnie, jak przebiega cały proces. Ant Lab pokazało każdy szczegół – od wbicia się żądła do wstrzykiwania jadu. Wygląda to zjawiskowo!

Adrian Smith jest naukowcem, którego bardzo interesują zachowania mrówek. Wziął swój przedmiot badań pod lupę, a właściwie pod obiektyw makro, i dokładnie się mu przyjrzał. Sposób, w jaki mrówki wstrzykują jad jest bardziej skomplikowany niż myślicie. Jak się okazuje – żądło wcale nie działa jak mała strzykawka i nie składa się tylko z aparatu do przebijania tkanki.

Nikt przed Adrianem nie sfilmował procesu wstrzykiwania jadu prze mrówkę, więc na tym polu naukowiec miał pełną swobodę działania. Wykorzystał do tego silny obiektyw makro oraz kamerę, która pozwoliła mu na kręcenie z prędkością 1000 kl./s.

Venom Injection: How Ant Stingers Work!

Żądło mrówki jest cieńsze niż ludzki włos. Całość składa się z żądła, które przebija tkankę oraz dwóch pomocniczych ”łopatek”, które pompują jad na zewnątrz. Ruch łopatki po żądle trwa zaledwie 75 milisekund, czyli znacznie krócej niż mrugnięcie okiem. Adrian stał przed poważnym wyzwaniem próbując sfilmować zjawisko, ale udało mu się to doskonale.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)