Pilot Boeinga, który nie rozstaje się z aparatem. Jego zdjęcia są niesamowite

Licencję pilota Christiaan van Heijst zrobił w wieku 18 lat, jeszcze zanim zrobił prawo jazdy. W 2013 roku wygrał krajowe zawody w akrobacjach lotniczych w wieku 20 lat. Obecnie jest starszym pierwszym oficerem i pilotuje  Boeingi 747-8 i -400 Freighter.
Licencję pilota Christiaan van Heijst zrobił w wieku 18 lat, jeszcze zanim zrobił prawo jazdy. W 2013 roku wygrał krajowe zawody w akrobacjach lotniczych w wieku 20 lat. Obecnie jest starszym pierwszym oficerem i pilotuje Boeingi 747-8 i -400 Freighter.
Źródło zdjęć: © © Christiaan van Heijst / [jpcvanheijst.com](https://jpcvanheijst.com/)
Monika Homan

12.10.2018 07:41, aktual.: 12.10.2018 09:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Christiaan van Heijst jest zawodowym pilotem i fotografem z zamiłowania. Na co dzień lata Boeingiem 747, z którego kokpitu roztaczają się wspaniałe widoki. Żaden fotograf nie byłby w stanie zachować ich dla siebie. Również Christiaan dzieli się nimi poprzez swoje zdjęcia.

Obok miłości do latania, jest jeszcze pasja do fotografii. Christiaan połączył je razem, a efektem tego są wspaniałe fotografie. Kiedy zaczął latać Boeingami zafascynował go nocny widok Ziemi przez okna w kokpicie. Zahipnotyzował go widok świateł miasta, odbijające się od pokrytych śniegiem Alp światło księżyca, konstelacje gwiazd powyżej i inne cuda nocy, które są niesamowite nawet z Ziemi, a z perspektywy pilota nie da się ich porównać z niczym innym.
Obok miłości do latania, jest jeszcze pasja do fotografii. Christiaan połączył je razem, a efektem tego są wspaniałe fotografie. Kiedy zaczął latać Boeingami zafascynował go nocny widok Ziemi przez okna w kokpicie. Zahipnotyzował go widok świateł miasta, odbijające się od pokrytych śniegiem Alp światło księżyca, konstelacje gwiazd powyżej i inne cuda nocy, które są niesamowite nawet z Ziemi, a z perspektywy pilota nie da się ich porównać z niczym innym.© © Christiaan van Heijst / [jpcvanheijst.com](https://jpcvanheijst.com/)
Aby podzielić się ze światem tym, co widział odłożył na lustrzankę - Nikona D80. Szybko okazało się, że aparat średnio radzi sobie z małą ilością światła w nocy. W dzień sprawował się świetnie, ale zdjęcia nocne nie wychodziły najlepiej.
Aby podzielić się ze światem tym, co widział odłożył na lustrzankę - Nikona D80. Szybko okazało się, że aparat średnio radzi sobie z małą ilością światła w nocy. W dzień sprawował się świetnie, ale zdjęcia nocne nie wychodziły najlepiej.© © Christiaan van Heijst / [jpcvanheijst.com](https://jpcvanheijst.com/)
Christiaan, pomimo ograniczonych środków, postanowił zaryzykować i dokupił jasny, szeroki obiektyw : Nikkor 10,5 mm f/ 2.8 Fisheye. Nie był pewien czy ten obiektyw spełni jego oczekiwania, jednak dziś już wie, że był to strzał w dziesiątkę. 12 lat, kilka zadrapań, wiele zdjęć i opowieści później, wciąż z niego korzysta.
Christiaan, pomimo ograniczonych środków, postanowił zaryzykować i dokupił jasny, szeroki obiektyw : Nikkor 10,5 mm f/ 2.8 Fisheye. Nie był pewien czy ten obiektyw spełni jego oczekiwania, jednak dziś już wie, że był to strzał w dziesiątkę. 12 lat, kilka zadrapań, wiele zdjęć i opowieści później, wciąż z niego korzysta.© © Christiaan van Heijst / [jpcvanheijst.com](https://jpcvanheijst.com/)
Zdjęcia na długim czasie naświetlania są wyzwaniem dla kogoś, kto fotografuje z kokpitu samolotu lecącego z prędkością 950 km/h. Jak mówi Christiaan, w przypadku czasu otwarcia migawki do 30 sekund ruch gwiazd jest niezauważalny, rozmywają się tylko światła na Ziemi. Większym problemem podczas fotografowania na długich czasach jest stabilność atmosfery.
Zdjęcia na długim czasie naświetlania są wyzwaniem dla kogoś, kto fotografuje z kokpitu samolotu lecącego z prędkością 950 km/h. Jak mówi Christiaan, w przypadku czasu otwarcia migawki do 30 sekund ruch gwiazd jest niezauważalny, rozmywają się tylko światła na Ziemi. Większym problemem podczas fotografowania na długich czasach jest stabilność atmosfery.© © Christiaan van Heijst / [jpcvanheijst.com](https://jpcvanheijst.com/)
Większym problemem, niż prędkość z jaką leci samolot, są turbulencje.
Większym problemem, niż prędkość z jaką leci samolot, są turbulencje.© © Christiaan van Heijst / [jpcvanheijst.com](https://jpcvanheijst.com/)
  • Ilekroć widzę coś niesamowitego, co wymaga dłuższego czasu naświetlania, łapie aparat i… zaczynają się turbulencje. Nie ma nic, co udałoby się sfotografować podczas turbulencji i być może natura mówi mi, żebym po prostu cieszył się widokiem - mówi Christiaan.
W kokpicie nie ma też miejsca na statyw. Fotograf radzi sobie z tym kładąc po prostu aparat na pokrywie tablicy rozdzielczej i reguluje jego ustawienie podkładając różne przedmioty - na przykład pokrowiec od okularów.
W kokpicie nie ma też miejsca na statyw. Fotograf radzi sobie z tym kładąc po prostu aparat na pokrywie tablicy rozdzielczej i reguluje jego ustawienie podkładając różne przedmioty - na przykład pokrowiec od okularów.© © Christiaan van Heijst / [jpcvanheijst.com](https://jpcvanheijst.com/)
Obok turbulencji, najgorszym wrogiem Christiaana są odbicia w oknach. Nawet przyciemnienie wszystkich świateł w kokpicie tak bardzo, jak jest to możliwie, nie zawsze się sprawdza. Fotograf stara się ustawić aparat zawsze jak najbliżej szyby, a kiedy to nie daje rezultatu, pozostaje tylko późniejsze wykadrowanie zdjęcia.
Obok turbulencji, najgorszym wrogiem Christiaana są odbicia w oknach. Nawet przyciemnienie wszystkich świateł w kokpicie tak bardzo, jak jest to możliwie, nie zawsze się sprawdza. Fotograf stara się ustawić aparat zawsze jak najbliżej szyby, a kiedy to nie daje rezultatu, pozostaje tylko późniejsze wykadrowanie zdjęcia.© © Christiaan van Heijst / [jpcvanheijst.com](https://jpcvanheijst.com/)
W torbie pilota czeka w gotowości Nikon D850 z obiektywami Nikon 10,5 mm f/2.8, Nikon 14-24 mm f/2.8 i Nikkon 24-70 mm f/2.8.
W torbie pilota czeka w gotowości Nikon D850 z obiektywami Nikon 10,5 mm f/2.8, Nikon 14-24 mm f/2.8 i Nikkon 24-70 mm f/2.8.© © Christiaan van Heijst / [jpcvanheijst.com](https://jpcvanheijst.com/)

Więcej zdjęć Christiaana możecie zobaczyć na jego stronie internetowej. Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.

Obraz
© © Christiaan van Heijst / [jpcvanheijst.com](https://jpcvanheijst.com/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia