Pilot drona ratuje zwierzęta w Ukrainie. Wykorzystuje podczerwień i 180-krotny zoom

Pilot drona ratuje zwierzęta w Ukrainie. Wykorzystuje podczerwień i 180-krotny zoom

Pilot drona ratuje zwierzęta w Ukrainie. Wykorzystuje podczerwień i 180-krotny zoom
Źródło zdjęć: © © Doug Thron
Konrad Siwik
04.07.2022 08:05, aktualizacja: 05.07.2022 10:01

Autor zdjęć lotniczych Doug Thron używa komercyjnego drona wyposażonego zarówno w kamerę na podczerwień, jak i zwykłą, do wykrywania i ratowania uwięzionych zwierząt ze stref katastrofy w Ukrainie.

Wojna w Ukrainie jest katastrofą humanitarną. Często jednak pomija się niezliczoną liczbę zwierząt domowych, które są pozostawione same sobie, gdy ich właściciele muszą uciekać lub giną w wyniku ostrzału. "To ponure dla tamtejszych zwierząt" – stwierdza Doug Thron w rozmowie z serwisem PetaPixel.

"Wiele osób musiało szybko wyjechać, a spora część z nich nie mogła zabrać swoich zwierząt. W wielu przypadkach poszliby szukać swojego kota, który był na zewnątrz, ale musieli uciekać" – wyjaśnia operator drona, który poszukuje zaginionych pupili. "Znajdowaliśmy zwierzęta, koty i psy. Wiele z nich zostało połączonych z opiekunami, ale w innych przypadkach ich właściciele zginęli".

Thron wspomina przy tym rodzinę, w której mąż, żona i ich dziecko zmarli podczas rosyjskiego ataku. "Znaleźliśmy ich matkę kotkę i czworo kociąt w ośmiopiętrowym budynku mieszkalnym" – wspomina Thorn, dodając, że był w stanie wyśledzić siostrę zmarłego mężczyzny, która pomogła w znalezieniu nowego domu dla kociąt. A część z nich poleciała nawet z fotografem do Miami.

"To naprawdę słodkie koty, ukraińskie koty są szczególnie słodkie. Miałbyś cztery lub pięć dorosłych kotów w tym samym pokoju i wszystkie radzą sobie dobrze, co nie zdarzyłoby się w przypadku kotów amerykańskich" – wskazuje Thorn.

Thron używa drona DJI Matrice 210 z obiektywem Zenmuse Z30, który pozwala na całkowite 180x powiększenie. Jego sprzęt ma dołączoną kamerę na podczerwień, która wykrywa ciepło ciała zwierzęcia, a następnie używając potężnego powiększenia, może sprawdzić, czy odczyt jest dokładny.

"Kamera na podczerwień może wykryć ciepło. Następnie przełączam się na normalną kamerę z 180-krotnym zoomem, aby upewnić się, że mam do czynienia ze zwierzęciem, aby nie wspinać się na płonące drzewo na próżno" – wyjaśnia Thron. Kolejną umiejętnością, która wymaga praktyki, jest samo operowanie dronem. Łączny koszt drona Throna to około 40 tysięcy dolarów, a lata się nim w niesamowicie niebezpiecznych warunkach.

Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)