Pilot U‑2 zrobił selfie z chińskim balonem szpiegowskim. Właśnie wypłynęło w internecie

Selfie pilota z kokpitu U-2.
Selfie pilota z kokpitu U-2.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marcin Watemborski

23.02.2023 10:11, aktual.: 23.02.2023 11:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych udostępnił zdjęcie z kokpitu samolotu U-2, na którym widać zarówno pilota, jak i osławiony chiński balon szpiegowski, który został zestrzelony. Zanim potwierdzono jego autentyczność, to krążyło w internecie z wielkim znakiem zapytania. Warto wspomnieć, że samolot U-2 to ikoniczna maszyna z czasów zimnej wojny. Zasłynęła tym, że trudno ją zestrzelić, o czym w latach 60. przekonali się Rosjanie, którzy wystrzelili w jej kierunku aż 14 pocisków.

Za potwierdzenie autentyczności zdjęcia odpowiada CNN. Departament Obrony USA informował, że pilot zrobił zdjęcie w kokpicie U-2. Podobno to selfie już jest uważane za "legendarne" w NORAD (Północnoamerykańskie Dowództwo Sił Powietrznych) oraz Pentagonie. Gdy pojawiły się pogłoski na temat istnienia fotografii, wiele osób je podważało.

Na zdjęciu zobaczymy hełm pilota, fragment kokpitu, okno, chiński balon szpiegowski, a na nim cień samolotu szpiegowskiego. U-2 badały sytuację, zanim balon został zestrzelony nad Oceanem Atlantyckim. Przeloty miały za zadanie potwierdzenie możliwości przelatującego nad USA obiektu do przesyłania informacji szpiegowskich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co do samego balonu, chińskie władze na początku mówiły, że było to urządzenie meteorologiczne służące na potrzeby badań cywilnych i zagubiło się ono w obcej strefie powietrznej. Rząd USA podjął decyzję, by nie zestrzeliwać balonu, gdy ten leciał nad Stanami Zjednoczonymi, by nie uszkodzić żadnych amerykańskich dóbr czy budynków. Wojsko przyglądało mu się bardzo uważnie, aż w końcu podjęło decyzję o unieszkodliwieniu.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)