Zdjęcia, które pobudzają zmysły i poruszają poważny problem
Konkurs fotograficzny "Pink Lady Food Photographer of the Year" przyjmuje zdjęcia w 23 kategoriach. Jest to jeden z najbadziej prestiżowych konkursów związanych z fotografią kulinarną. Już od siedmiu lat pokazuje prace fotografów, które nie tylko prezentują piękne kompozycje z kulinariami w roli głównej. Zachwycają one plastyką i pobudzają zmysły. W tym współzawodnictwie widzimy prace będące dokumentacją reporterską, poruszające zagadnienia dotyczące biedy, głodu, degradacji środowiska i ochrony praw zwierząt.
W tegorocznej edycji padł kolejny rekord - zgłoszono aż 9 tysięcy zdjęć, które zostały wykonane przez fotografów z 77 krajów. Jury uznało aż 28 prac za rewelacyjne. Wszystkie zostały zaprezentowane w galerii finalistów. Tak duże powodzenie konkursu oraz wysoki poziom nadesłanych fotografii oznacza, że konkurs przyciąga najlepszych fotografów z całego świata.
Zwyciężyło wspólne ucztowanie w Chinach
Zwycięzcą konkursu Pink Lady Food Photographer oh the Year 2019 został fotograf pochodzący z Chin Jianhui Liao. Jego praca "Cauldron Noodles" została zgłoszona w kategorii "Food for Celebration”. Zostało opatrzone komentarzem:
Jianhui Liao wykonał je w chińskiej prowincji Hebei, należącej do okręgu Shexian. Chińczyk otrzymał tytuł Fotografa Roku oraz 5 tysięcy funtów nagrody.
Nadesłane prace są bardzo zróżnicowane - od pięknych plastycznie kadrów pobudzających zmysły po ujęcia pokazujące kulturę i tradycję jedzenia w różnych częściach świata. Wspólne ucztowanie, samotne jedzenie i wyczekiwanie na posiłek, którego brakuje, To wszystko można zobaczyć w ramach prac konkursowych.
Co więcej, na wielu zdjęciach widać ciężko pracujących ludzi oraz jak traktowane są zwierzęta np. podczas transportu do rzeźni. To jeden w tych konkursów, który pokazuje branżę spożywczą zza kulis. Wszystkie docenione zdjęcia prezentują niezwykle wysoki poziom kompozycji, odwzorowania barw i uchwycenia plastycznego światła.
Wszystkie informacje na temat konkursu są dostępne na stronie organizatora.