Piotr Zbierski wśród laureatów Leica Oskar Barnack Award 2012

© Piotr Zbierski
© Piotr Zbierski
Piotr Dopart

21.06.2012 08:00, aktual.: 26.07.2022 20:31

Zwycięzcą tegorocznej edycji Oskar Barnack Award został amerykański fotograf Frank Hallam Day, który za cykl zatytułowany "Alumascapes" otrzyma aparat Leica M9-P, obiektyw o wartości ok. 10 tys. euro i czek na 5000 euro. Z kolei nagrodę OBA Newcomer 2012 zdobył Polak - Piotr Zbierski za portfolio pt. "Pass by Me".

"Alumascapes" Franka Hallama Daya jest fotograficznym zapisem miesięcznej podróży przez Florydę, opisem "fenomenu relacji człowieka ze środowiskiem naturalnym w bardzo unikatowym stylu". Autor chce to osiągnąć poprzez sportretowanie nowoczesnych wozów kempingowych pod rozgwieżdżonym niebem. Samo słowo "alumascape" zostało wymyślone przez fotografa dla opisania krajobrazu zdominowanego przez pojazdy skonstruowane z aluminium, ale jest także nazwą marki produkującej pojazdy widoczne na zdjęciach. Na footografiach dominuje ponury, przygnębiający nastrój, który ma podkreślać poczucie izolacji, tajemnicy, ucieczki i strachu.

© Frank Hallam Day
© Frank Hallam Day

Cykl "Pass by me" Piotra Zbierskiego jest kulminacją projektu opracowywanego od pięciu lat. Poprzez długoterminowy projekt pt. "White elephant" fotograf studiuje zagadnienie ekspresji emocji i docieka, w jakim stopniu są one w stanie zastąpić rzeczywistość. Fotografa fascynują przypadkowe spotkania, ludzie postawieni w rolach bezstronnych obserwatorów i przelotne spotkania z nieznajomymi. Pozbawione kontekstu, mają pozwalać na dostrzeżenie tego, co "najbardziej czyste i najważniejsze" – ludzkich emocji. Prace Zbierskiego zostały nagrodzone aparatem Leica M9-P z obiektywem.

  1. edycja Oskar Barnack Award z 2800 zgłoszeniami ze 101 krajów pobiła o 800 sztuk ubiegłoroczną i ustanowiła nowy rekord zainteresowania. (przy ubiegłorocznym poziomie 2000 zgłoszeń). Poziom prac oceniło jury w składzie: Bruce Gilden, Valérie Fougeirol (Magnum), Stephan Erfurt (C/O Berlin), Karin Rehn-Kaufmann (Leica Gallery Salzburg) i Brigitte Schaller (magazyn Leica Fotografie International). Kompletne galerie nadesłanych do konkursu zdjęć znajdują się na stronie leica-oskar-barnack-award.com. Zwycięskie zdjęcia wszystkich laureatów zostaną zaprezentowane na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Arles (Francja) już 3 lipca 2012 r.

Źródło: Leica

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)