30-lecie piramidy Luwru. Zobacz piękną instalację na dziedzińcu pałacu

30‑lecie piramidy Luwru. Zobacz piękną instalację na dziedzińcu pałacu

30-lecie piramidy Luwru. Zobacz piękną instalację na dziedzińcu pałacu
Źródło zdjęć: © © JR / [Twitter](https://twitter.com/JRart)
Monika Homan
03.04.2019 12:27, aktualizacja: 26.07.2022 15:52

Każdy kojarzy szklaną piramidę Luwru. Ostatnio konstrukcja świętowała swoje 30-lecie. Z tej okazji francuski artysta JR stworzył wyjątkową instalację, która na chwilę zamieniła popularne wśród turystów miejsce w prawdziwe dzieło sztuki.

Z okazji 30-lecia piramidy w Luwrze, francuski artysta o pseudonimie JR dokonał transformacji dziedzińca Napoleona ukazując "fundamenty" szklanej konstrukcji. Z pomocą 400 wolontariuszy JR umieścił 2000 arkuszy papieru wokół piramidy, aby stworzyć wrażenie, że wznosi się ona z kamieniołomu.

Trzeba przyznać, że instalacja robi ogromne wrażenie. A raczej robiła. 173 000 metrów kwadratowych papieru szybko zaczęło się rozpadać pod stopami setek turystów odwiedzających to miejsce. Choć turyści byli rozczarowani tym, że dzieło tak szybko zniknęło i pozostały po nim tylko zdjęcia. Ciekawe, jak długo zajęło sprzątanie placu.

JR na swoim Twitterze napisał:

Obrazy, tak jak życie, są ulotne. Raz wyklejony fragment sztuki żyje własnym życiem. Słońce suszy lekki klej i każdy krok rozdziera delikatne fragmenty papieru. Cały proces polega na uczestnictwie wolontariuszy i odwiedzających i robieniu sobie pamiątek.

To nie pierwszy raz, kiedy JR pojawił się w Luwrze. W 2016 roku sprawił, że piramida "zniknęła". Za sprawą iluzji optycznej konstrukcja wtopiła się w tło królewskiego pałacu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)