Po aktualizacji do iOS 12.1, twój iPhone zrobi lepsze selfie

Po aktualizacji do iOS 12.1, twój iPhone zrobi lepsze selfie

Po aktualizacji do iOS 12.1, twój iPhone zrobi lepsze selfie
Marcin Watemborski
05.11.2018 10:40, aktualizacja: 26.07.2022 16:06

Niedawno wyszła na jaw sprawa "Beautygate", że Apple nawaliło w kwestii oprogramowania i iPhone XS oraz XR upiększały twarz nawet wtedy, gdy nie był włączony żaden filtr. Najnowsza aktualizacja iOS-a usuwa ten błąd i znowu będziecie mogli się cieszyć normalnymi zdjęciami.

Na czym polega ”Beautygate”?

”Beautygate” to dziwna sprawa, która wynikła jakiś czas temu. Rzecz polegała na tym, że po włączeniu aplikacji aparatu w nowych iPhone XS, iPhone XS Max oraz iPhone XR, oprogramowanie domyślnie upiększało twarz, która pojawiała się w kadrze. Co ciekawe – błąd nie pojawiał się w starszych smartfonach giganta z Cupertino. Wykrył ją Lewis Hilsenteger – prowadzący na YouTube program Unbox Therapy.

Po zrobieniu zdjęcia iPhonem XS Max zauważył, że wygląda tak, jakby nosił na twarzy makijaż. Myślał, że to przez funkcję ”Smart HDR”, lecz nie o to chodziło. Po jej wyłączeniu, twarz mężczyzny wyglądała dalej nader gładko. Lewis sprawdził to działanie na pozostałych iPhonach: XS oraz XR i porównał do zdjęć z iPhone X oraz iPhone 6. Starsze modele zachowywały się normalnie, a skóra na zdjęciach miała fakturę.

Co Apple na to?

Przyznam szczerze, że byłem pod wrażeniem tego, że Apple… przyznało się do błędu! Jednak polityka Tima Cooka czasem opierała się na odbijaniu piłeczki. Pamiętacie, jak było ze spowalnianiem urządzeń i początkowym wypieraniem się tego? No właśnie… Dobrze, że w końcu przeprosili.

Obraz

Chyba ktoś z Krzemowej Doliny uczy się na błędach i tym razem nie próbował odwracać się plecami od użytkowników i mówić, że wszystko jest tak, jak należy. Sebastiaan de With, projektant Apple, powiedział, że wygładzanie twarzy na zdjęciach to kwestia problemów z algorytmem odszumiania i to po prostu błąd oprogramowania aparatu.

Przedstawiciele Apple powiedzieli w wywiadzie dla The Verge, że problem polegał na wyborze złej klatki przez system ”Smart HDR” (nawet, gdy był wyłączony), który wybierał klatkę z dłuższym czasem naświetlania do korekcji zdjęcia. Działanie było wzmocnione przez brak optycznej stabilizacji obrazu w przednim aparacie.

Apple sprząta swoje błędy

Skoro już firma przyznała się do błędu, to wypada go naprawić. Aktualizacja iOS do wersji 12.1 naprawia błąd i faktura skóry powinna już normalnie pojawiać się na waszych zdjęciach z przedniego aparatu. Dalej możecie kontrolować głębię ostrości po zrobieniu zdjęcia, ale teraz również jest opcja ustawienia tego parametru przed wciśnięciem spustu migawki. Podgląd występuje w czasie rzeczywistym. Oprócz tego pojawiło się kilka innych usprawnień.

Najnowsze oprogramowanie pobierzecie przechodząc do ustawień swojego iPhone’a lub za pośrednictwem iTunes.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)