Dla początkujących: Pocztówkowa mozaika

Dla początkujących: Pocztówkowa mozaika

Dla początkujących: Pocztówkowa mozaika
Mateusz Gołąb
15.10.2008 11:45, aktualizacja: 02.08.2022 10:43

Tak wiem, że to nie jest typowe zachowanie - wysyłanie kartek pocztowych w czasach, kiedy rządzie e-mail i SMSy. Ale to może być miłe, szczególnie, że nie wyślecie pierwszej lepszej kartki pocztowej, tylko przez Was zrobioną, całą ich serię. A obdarowana przez nas osoba, będzie mogła z nich ułożyć mozaikę z naszym zdjęciem. Cudne!

Możecie robić dowolną liczbę pocztówek, tylko od Was zleży jak podzielicie swoje zdjęcie. Wystarczy tylko odpowiednio przeliczyć wartości. Jeśli macie problem z wydrukowaniem dwóch zdjęć na jedym arkuszu, wypróbujcie opcję Drukuj z Windows XP / Vista pod prawym klawiszem, po zaznaczeniu wszystkich zdjęć do wydruku.

Możecie robić dowolną liczbę pocztówek, tylko od Was zleży jak podzielicie swoje zdjęcie. Wystarczy tylko odpowiednio przeliczyć wartości. Jeśli macie problem z wydrukowaniem dwóch zdjęć na jedym arkuszu, wypróbujcie opcję Drukuj z Windows XP / Vista pod prawym klawiszem, po zaznaczeniu wszystkich zdjęć do wydruku.

Zacznijmy od tego, co będzie nam potrzebne - oto lista:

 • komputer z programem do obróbki grafiki (Photoshop, GIMP lub inny)
 • drukarkowy papier fotograficzny 10x15 lub w innym rozmiarze
 • drukarka z możliwością drukowania na papierze foto
 • możliwe, że nożyczki lub ostry nożyk i linijka do wycięcia pocztówek

W skrócie, co będziemy robić - wybrane zdjęcie przytniemy i potniemy w Photoshopie (nasz przykład jest pokazany właśnie w tym programie) na format pocztówki, a następnie wydrukujemy je na naszej drukarce. Potem zostaje nam tylko wysyłać jedną co tydzień.

 1. Wybieramy zdjęcie. Może być pionowe lub poziome, nie ma to znaczenia - potem i tam będziemy kadrować je i przycinać. Wybierajcie takie, które dobrze sprawdzi się w roli puzzli oraz ma wysoką jakość i rozdzielczość.
 2. Musicie teraz zdecydować ile pocztówek chcecie wysłać. Wykorzystamy wydruki formatu 10x15 cm, a zdjęcie musi dać się podzielić na odpowiednią ilość takich pocztówek. W tym przykładzie zrobimy puzzle z 9 kartek - 3 kartki w pionie i 3 w poziomie.
 3. Wczytujemy zdjęcie do Photoshopa i wybieramy opcję Kadrowanie (możesz też nacisnąć C). W górnym pasku opcji wpisujemy odpowiedni rozmiar - w naszym przypadku to będzie szerokość 3 x 10 cm = 30 cm, a w polu wysokość podajemy 3 x 15 cm = 45 cm. Rozdzielczość ustawiamy na 150 piks/cal.
 4. Zaznaczamy narzędziem **Kadrowanie **odpowiedni fragment zdjęcia i naciskamy Enter. Pamiętajcie o wybraniu właściwego fragmenty, żeby wygodnie było układać nasze puzzle.
 5. Teraz pozostaje podzielić zdjęcie na pojedyncze kartki za pomocą linii pomocniczych. Najprościej będzie jeśli wejdziecie w menu Widok, potem Nowa linia pomocnicza i wpiszecie tam wartość dla pionowych kolejno 10 cm i potem 20 cm. Dla poziomych kolejno 15 cm, potem 30 cm. Możecie też zrobić to ręcznie, przeciągając linie pomocnicze z krawędzi linijki okalającej okienko ze zdjęciem.
 6. Teraz tworzycie 9 różnych dokumentów, każe z fragmentem zdjęcia - wybieracie narzędzie Zaznaczanie prostokątne (lub wciskacie M) i zaznaczacie pierwszą pocztówkę - zaznaczenie ?przylepi się do wcześniej zaznaczonych linii pomocniczych. Teraz trochę klawiszologii - wciskacie Ctrl+C (Jabłko+C na Makach), potem Ctrl+N (Jabłko+N), klikacie OK aby utworzyć nowy dokument i na koniec Ctrl+V (Jabłko+V). Mamy pierwszą pocztówkę - z kolejnymi fragmentami dużego zdjęcia robicie tak samo.
 7. Po zapisaniu ich w osobnych plikach macie gotową kolekcję. I teraz albo drukujecie je na swojej drukarce na papierze 10x15 cm każdą, albo jeśli nie macie takiej, drukujecie po 2 sztuki na zwykłym formacie A4. Jeśli jednak chcecie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysłać je lub zanieść do labu fotograficznego i zrobić z nich odbitki 10x15 cm.
 8. Koniec. Podpisujecie je, przylepiacie znaczek i wrzucacie do skrzynki - gratulujemy!

Źródło: Photojojo

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)