Chcesz podbić Internet swoimi zdjęciami? Naucz się kultury [poradnik]
Wielu początkujących fotografów kieruje pierwsze kroki na fora i galerie internetowe. To dobry pomysł - warto pochwalić się swoimi pracami, ale także przeczytać opinie bardziej doświadczonych fotografów. W tym poradniku znajdziecie przydatne wskazówki dotyczące poruszania się w Sieci.
Jako użytkownik kilku forów internetowych, na których użytkownicy dzielą się swoją twórczością, postanowiłem napisać poradnik, który pozwoli uniknąć podstawowych błędów - przede wszystkim tych dotyczących zachowania się w Sieci. Na pewno będziecie chcieli pokazać zdjęcia bardziej doświadczonym fotografom. Istotny jest wybór miejsca, w którym umieścicie swoje prace. Ponieważ korzystam z forów i galerii internetowych, widziałem naprawdę dużo - chętnie podzielę się swoim doświadczeniem. Myślę, że lektura poniższego poradnika powinna pomóc miłośnikom fotografii.
Takie zróżnicowanie pozwoli Wam obiektywnie spojrzeć na własną twórczość i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Nie zakładajcie kont we wszystkich możliwych serwisach, bo prędzej czy później zapomnicie o większości z nich. Warto poszukać forum użytkowników aparatów firmy, z której sprzętu korzystacie. Tam najszybciej znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania (często techniczne), nawet przed dodaniem własnego wątku.
Spójrzcie również na maksymalną liczbę zdjęć w wątku i koniecznie je numerujcie. Dopiszcie kilka słów o kulisach powstawania fotografii, np. dodając zdjęcia z Barcelony, napiszcie, że zrobiliście je podczas ostatniej, wspaniałej wycieczki do tego przepięknego kraju. Dobre stosunki z forumowiczami można porównać do relacji z dobrymi sąsiadami - to bardzo ważne. Na większości forów znajduje się przycisk Podejrzyj wątek lub inny, o podobnej nazwie. Skorzystajcie z niego, nim zatwierdzicie swój wątek. Dzięki temu zobaczycie, czy nie popełniliście żadnej gafy i czy zdjęcia są właściwie podlinkowane.
Która lustrzanka do 2500 zł?
Jeśli rejestrujecie się na forum i potrzebujecie opinii na temat sprzętu, koniecznie przejrzyjcie już istniejące wątki! Najczęściej zadawane pytanie dotyczy lustrzanki w danym przedziale cenowym. Jeśli o to zapytacie, na 99% na twarzach użytkowników pojawi się purpurowy kolor, po 2 minutach zostaniecie zrugani, a po 10 minutach Wasz wątek zniknie.
Opcja Szukaj nie jest żadnym wytworem szatana, więc przed zadaniem pytania sprawdźcie, czy ktoś nie zrobił już tego wcześniej. Ewentualnie, jeśli nie uzyskaliście wyczerpującej odpowiedzi, dopiszcie kolejny post w istniejącym już wątku. Wierzcie mi, jeśli widzi się to samo pytanie po raz setny, wyzwala to lawinę negatywnych emocji.
Polska język - trudna język
Obojętnie, ile macie lat, 12 czy 40, używajcie poprawnej polszczyzny. Nie mówię, że trzeba pisać wierszem, ale - na litość boską! - wszelkie ^^ , xD, focie, Lol, psheciesh, cb (ostatnio dowiedziałem się, że ten skrót oznacza „ciebie”)… tego nie da się czytać. Warto używać znaków interpunkcyjnych, wielkich liter itp. Kolejna sprawa to wszechobecny język angielski. Jeśli zaczynacie, nie oczekujcie, że Wasze prace obiegną cały świat.
Dopisując do swojego nazwiska dumnie brzmiące „photography”, nie dodacie sobie +10 do lansu - raczej możecie się spodziewać drwin i docinków. Nie przemianowujcie również swoich imion czy nazwisk na obcojęzyczne odpowiedniki, na przykład Tomka Wasilewskiego (zbieżność przypadkowa) na Thomas Wasilewsky Photography. Myślę, że polskie słowo „fotografia”i polskie imię będą zdecydowanie lepiej odbierane.
Nie denerwujcie się, tylko weźcie się do roboty. Jeśli kilka osób pisze Wam, że zdjęcie jest do kitu, to niemal na pewno tak jest. Nie tłumaczcie się, nie dorabiajcie ideologii – zdjęcie ma mówić samo za siebie. Waszych odbiorców nie interesują tłumaczenia, dlaczego fotografie wyglądają tak, a nie inaczej. Ich interesuje wyłącznie to, co widzą. Wszelkie tłumaczenia będą strzałem w stopę. Nie zrażajcie się, wysłuchajcie rad, powtórzcie sesję, stosując się do nich, wystawiajcie kolejne prace, słuchajcie i tak w kółko.
Poza tym jeśli sami oceniacie prace innych użytkowników, nie piszcie "To zdjęcie mi się nie podoba, ponieważ jest brzydkie". Postarajcie się uargumentować swoje zdanie, oceniajcie obiektywnie, nie patrzcie, co napisali przed Wami inni. Musicie przygotować się na to, że prędzej czy później popadniecie z kimś w konflikt. Postarajcie się rozwiązać go poprzez system wiadomości prywatnych, mailowo czy osobiście gdzieś w lesie - nie zaśmiecajcie wątków kłótniami. Poza tym na forum nie należy urządzać wycieczek osobistych.