PROT ogłosiła konkurs fotograficzny sygnowany National Geographic. Ze zdjęć uczestników stworzyła bank zdjęć

PROT ogłosiła konkurs fotograficzny sygnowany National Geographic. Ze zdjęć uczestników stworzyła bank zdjęć
Źródło zdjęć: © © Pexels
Justyna Kocur-Czarny

22.01.2020 13:06, aktual.: 26.07.2022 15:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W regulaminie konkursu "Podkarpackie ulubione - ZIMA" zawarty był zapis o zgodzie uczestników na wprowadzenie do obrotu ich zdjęć. Nikt jednak nie przypuszczał, że Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna utworzy ze zgłoszonych prac bank zdjęć i zacznie je sprzedawać.

Konkurs odbył się na początku 2018 roku i większość uczestników mogła już zapomnieć, że w ogóle brała w nich udział. Do czasu gdy - jak podaje fanpage Fototanio - jeden z autorów zdjęć odkrył, że jego fotografia pojawiła się w bazie na stronie https://bank.podkarpackie.travel. Strona oferowała kupno zgłoszonych prac za 25 złotych/sztuka. Choć niedokładne przeczytanie regulaminu może prowadzić do wniosku, że uczestnicy sami są sobie winni, to z wielu względów zachowanie organizatora jest mocno nieetyczne.

Po pierwsze przekazanie praw autorskich do dzieła powinno nastąpić w formie pisemnej. W tym przypadku organizator wykorzystał zapis w regulaminie, którego uczestnik, zgłaszając zdjęcie, zdecydował się przestrzegać. Uczestnik konkursu przez wypełnienie formularza rejestracyjnego zgadzał się między innymi na poniższe zapisy.

"(Uczestnik) udziela Realizatorowi oraz Organizatorowi [b]nieodpłatnej zgody[/b] na wielokrotne(nieograniczone ilościowo, czasowo i terytorialnie) oraz nieodpłatne korzystanie wcałości jak i w dowolnie wybranych fragmentach z jego pracy konkursowej(fotografii oraz ich opisów) przez Realizatora oraz Organizatora (...) na wszystkich znanych polach eksploatacji, a w szczególności:

  1. Utrwalanie i zwielokrotnianie drukiem lub podobną techniką, w tymfotokopiowanie i mikrokopiowanie;
  2. Wydawanie (publikowanie) i rozpowszechnianie we wszystkich wydaniach,niezależnie od formy, standardu, systemu lub formatu, bez ograniczenia liczbynakładów, wydań oraz egzemplarzy; obejmuje to także prawo do częściowego lubcałkowitego przedruku (przed i po produkcji), w tym na fotokopiach, mikrokopiachi mikroreprodukcjach, a także do powielania w inny sposób;
  3. Wprowadzanie do pamięci komputera i sporządzanie kopii takich zapisów dlapotrzeb eksploatacji oraz trwała lub czasowe zwielokrotnianie komputerowegozapisu w całości lub w części dowolnymi środkami i w dowolnej formie;
  4. Wykorzystywanie do celów marketingowych, w tym reklamy, promocji,oznaczenia lub identyfikacji Realizatora oraz Organizatora, obejmuje to równieżutrwalanie i zwielokrotnianie poligraficzne oraz wykorzystanie tych utrwaleń (...)
  5. Publiczne udostępnianie w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp wmiejscu i czasie przez siebie wybranym w tym w dowolnych – elektronicznym,cyfrowym itp. kanale komunikacji publicznej;
  6. [b]Wprowadzanie do obrotu, rozpowszechnianie egzemplarzy oraz ich kopii.[/b]

(...)

Uczestnik konkursu udziela również Realizatorowi oraz Organizatorowizezwolenia na udzielanie dalszych licencji w zakresie nabytych praw do ww. pracykonkursowej.

  • wyraża zgodę aby jego praca konkursowa zgłoszona przez niego do Konkursu byławykorzystywana stosownie do potrzeb Organizatora oraz Realizatora (...)

Cały regulamin jest dostępny tutaj.

Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z regulaminem organizator mógł wykorzystać nie tylko nagrodzone prace, ale wszystkie zgłoszone w konkursie. To już całkiem potężna baza. Tak poważne organizacje jak National Geographic Polska, które było realizatorem konkursu, wzbudzają zaufanie i wielu uczestników pewnie zaakceptowała postanowienia regulaminu nie mając pojęcia jak ich prace mogą być wykorzystane.

Obraz
© https://bank.podkarpackie.travel/

Po interwencji fotografów, których zdjęcia zostały wykorzystane oraz nagłośnieniu sprawy przez Fototanio, strona z bankiem zdjęć zniknęła z sieci. Podkarpackie.Travel tak tłumaczy swoje motywacje:

Obraz

Powyższy komentarz nie do końca wyjaśnia, dlaczego postanowiono sprzedawać zdjęcia uczestników. Jeśli bierzecie udział w konkursach, pamiętajcie o dokładnym czytaniu regulaminów. Zgodę na przekazanie praw majątkowych można odwołać w sposób pisemny.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)