Podnosząca się z gruzów stolica na zdjęciach z albumu "Warszawa lata 40."
Piotr Kała
Album pokazuje powracające do życia miasto po dramacie wojennym. Z jednej strony widać ciężkie warunki życia jego mieszkańców, z drugiej ogromny wysiłek, który zmienił stolicę w tętniącą życiem metropolię.
Na zdjęciu bosy gazeciarz, sprzedający "Życie Warszawy", które zaczęło się ukazywać już 15 października 1944 roku.
Autorem większości prezentowanych tu zdjęć jest Stefa Rassalski, który urodził się w 1910 roku. Kiedy około 1936 roku trafił do Warszawy pracował jako reporter i dziennikarz.
Na zdjęciu Rynek Starego Miasta. Podczas okupacji Stefan Rassalski, pseudonim „Ster”, pracował w tajnym laboratorium fotograficznym, które mieściło się na terenie Politechniki Warszawskiej. W czasie Powstania Warszawskiego Rassalski był jednym z fotoreporterów Armii Krajowej, działającym w rejonie południowego Śródmieścia. Wykonał wtedy kilkaset zdjęć ukazujących walki powstańcze oraz płonącą Warszawę.
Na zdjęciu tzw. Lodzia Milicjantka, Leokadia Krajewska, która była znana w stolicy i wykorzystywana w propagandzie jako jedna z pierwszych milicjantek, w dodatku kierująca ruchem. Stefan Rassalski po wojnie był jednym z członków Biura Odbudowy Stolicy, w którym kierował pracownią fotograficzną. Na kilku tysiącach negatywów utrwalił zniszczenia wojenne oraz codzienne życie mieszkańców w doszczętnie zrujnowanej Warszawy. Jego fotografie, mające walor przede wszystkim dokumentalny, nie są pozbawione wartości artystycznej. Stefan Rassalski zmarł w 1972 roku.
Czyścibut Andrzej Kozłowski ogłosił, że w związku z Miesiącem Warszawy przeznacza na Fundusz Odbudowy cały niedzielny zarobek.
Codzienny widok mieszkańców Warszawy jeszcze wiele lat po wojnie, czyli ruiny poprzecinane ulicami.
Różne środki transportu na ulicach warszawskich.
Najpopularniejszy sposób robienia zakupów warszawiaków, czyli stragany i targi.
Mieszkańcy stolicy odbudowują swoje miasto.
Na zdjęciu ciężkie warunki życia mieszkańców w zniszczony mieście.
Autobus Chevrolet EFD 183 na linii "P" kursujący między Saską Kępą, a placem Unii Lubelskiej. W tle kościół św.Aleksandra na placu Trzech Krzyży.
Na zdjęciu Hotel Europejski przy Krakowskim Przedmieściu.
Tablica informująca o zbiórce na odbudowę kościoła Najświętszej Marii Panny Łaskawej.
Otwarcie w dniu 22 lipca 1949 roku trasy W-Z. W tle tunel pod placem Zamkowym.
Okładka albumu "Warszawa lata 40.", wstęp Danuty Szaflarskiej, wydawnictwo BOSZ, cena: 34,90zł, liczba stron: 112, format: 205 x 275 mm, oprawa twarda. Więcej o wydawnictwie tutaj: http://www.bosz.com.pl/books/442/Warszawa-lata-40-Danuta-Szaflarska/
l