Podobno można nim robić zdjęcia "przez ścianę". Radziecki aparat szpiegowski na aukcji

Podobno można nim robić zdjęcia "przez ścianę". Radziecki aparat szpiegowski na aukcji
Marcin Watemborski

14.12.2021 10:11, aktual.: 14.12.2021 11:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Każdy miłośnik fotografii z Polski na pewno kiedyś zetknął się z radzieckim aparatem marki Zorkij, czyli powszechnie znaną Zorką. Ta kopia niemieckiej Leiki doczekała się wielu wersji o różnych zastosowaniach. Jedno z nich to dziwny aparat szpiegowski, który mógł widzieć przez ściany. Teraz trafił na aukcję, a jego cena jeży włos na karku.

Podstawowa wersja Zorki była aparatem dalmierzowym, będącym radziecką kopią niemieckiej Leiki. Produkowane w Krasnogorsku aparaty znał cały blok wschodni, a w Polsce do dziś można je dostać za grosze. Okazuje się, że są jednak edycje, które są niesamowicie rzadkie i osiągają zawrotne ceny.

Jeden z wyjątkowych modeli Zorki trafił na aukcję Catawiki. Estymowana kwota, którą będzie trzeba zapłacić za ten aparat wynosi między 5, a 7 tys. euro. Wyobrażacie to sobie? Ponad 32 tysiące złotych za ruską puszkę? Powodem tej absurdalnej ceny jest to, że wspomniany aparat nie jest podstawowym dalmierzowcem.

Obraz

Mamy tu do czynienia z korpusem Zorkij 4 Reflex C166, czyli specjalną wersją, stworzoną na potrzeby KGB. To aparat szpiegowski, który pochodzi mniej więcej z lat 60. XX wieku i jest wyposażony w moduł lustrzany, dzięki któremu można widzieć obraz przez obiektyw. Ten zaś jest skonstruowany w taki sposób, by mógł widzieć obraz prze malutki otwór w ścianie, którego podglądana osoba nie zauważy na pierwszy rzut oka. Właśnie dlatego jest nazywany aparatem do fotografowania przez ścianę.

Aukcja kończy się w piątek, 17 grudnia, a kolejna kwota, do której można podbić cenę to 2400 euro, czyli ponad 11 tys. złotych.

Obraz
Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)