Podobno można nim robić zdjęcia "przez ścianę". Radziecki aparat szpiegowski na aukcji

Podobno można nim robić zdjęcia "przez ścianę". Radziecki aparat szpiegowski na aukcji

Podobno można nim robić zdjęcia "przez ścianę". Radziecki aparat szpiegowski na aukcji
Marcin Watemborski
14.12.2021 10:11, aktualizacja: 14.12.2021 11:11

Każdy miłośnik fotografii z Polski na pewno kiedyś zetknął się z radzieckim aparatem marki Zorkij, czyli powszechnie znaną Zorką. Ta kopia niemieckiej Leiki doczekała się wielu wersji o różnych zastosowaniach. Jedno z nich to dziwny aparat szpiegowski, który mógł widzieć przez ściany. Teraz trafił na aukcję, a jego cena jeży włos na karku.

Podstawowa wersja Zorki była aparatem dalmierzowym, będącym radziecką kopią niemieckiej Leiki. Produkowane w Krasnogorsku aparaty znał cały blok wschodni, a w Polsce do dziś można je dostać za grosze. Okazuje się, że są jednak edycje, które są niesamowicie rzadkie i osiągają zawrotne ceny.

Jeden z wyjątkowych modeli Zorki trafił na aukcję Catawiki. Estymowana kwota, którą będzie trzeba zapłacić za ten aparat wynosi między 5, a 7 tys. euro. Wyobrażacie to sobie? Ponad 32 tysiące złotych za ruską puszkę? Powodem tej absurdalnej ceny jest to, że wspomniany aparat nie jest podstawowym dalmierzowcem.

Obraz

Mamy tu do czynienia z korpusem Zorkij 4 Reflex C166, czyli specjalną wersją, stworzoną na potrzeby KGB. To aparat szpiegowski, który pochodzi mniej więcej z lat 60. XX wieku i jest wyposażony w moduł lustrzany, dzięki któremu można widzieć obraz przez obiektyw. Ten zaś jest skonstruowany w taki sposób, by mógł widzieć obraz prze malutki otwór w ścianie, którego podglądana osoba nie zauważy na pierwszy rzut oka. Właśnie dlatego jest nazywany aparatem do fotografowania przez ścianę.

Aukcja kończy się w piątek, 17 grudnia, a kolejna kwota, do której można podbić cenę to 2400 euro, czyli ponad 11 tys. złotych.

Obraz
Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)