Podwodny duet fotograficzny staje w obronie środowiska morskiego

Podwodny duet fotograficzny staje w obronie środowiska morskiego

Podwodny duet fotograficzny staje w obronie środowiska morskiego
Źródło zdjęć: © © Brett Stanley / [brettstanleyphoto.com](http://brettstanleyphoto.com/) i Christine Ren / [The Underwater Woman](http://www.theunderwaterwoman.com/)
Monika Homan
08.03.2019 12:07, aktualizacja: 08.03.2019 13:07

Stop trałowaniu! Takie przesłanie płynie z fantastycznym zdjęciem, stworzonym przez podwodną modelkę Christine Ren i fotografa Bretta Stanleya. Ogromne sieci ciągnięte przez potężne trawlery wyrządzają wiele szkód w środowisku morskim.

Trawlery to statki rybackie przystosowane do połowu ryb dennych za pomocą włoków, czyli sieci ciągniętych za nimi. Statki te wyposażone są w silnik o dużej mocy i mocny kadłub. Na pokładzie trawlerów często znajdują się przetwórnie lub zamrażalnie, żeby dostarczyć ryby dobrej jakości nawet z dalekich łowów.

Trawlery są efektywne, mogą złowić nawet 50 razy więcej, niż tradycyjne statki rybackie. Niestety mają negatywny wpływ na środowisko morskie. Ciągnięta przez potężne statki siatka niszczy dno, a poza rybami, do siatek wpadają miliony organizmów morskich, które często zagrożone są wyginięciem. Złowione żółwie, delfiny czy rekiny, umierające wyrzucane są za burtę, jako odpad.

How Seafood is Caught: Bottom Trawling

Moce połowowe flot Unii Europejskiej przyczyniają się do faktu, że zasoby ryb zarówno na Bałtyku, jak i na innych morzach nie są w najlepszym stanie. Greenpeace kilka lat temu przygotowało listę 20 najbardziej destrukcyjnych statków UE. Wśród nich znalazł się pływający pod polską flagą trawler Saga GDY150.

Kiedy Christine Ren, znana jako "Underwater Woman" dowiedziała się o negatywnych skutkach połowów trawlerami wpadła na pewien pomysł. Christine jest modelką, która specjalizuje się w pozowaniu pod wodą. Nawiązała współpracę z fotografem podwodnym Brettem Stanlejem i wspólnie stworzyli zdjęcie, które mówi "stop" destrukcyjnym połowom ryb.

Zdjęcia zostały wykonane w otoczeniu prawdziwej rafy koralowej na Bahamach, co wymagało sporych nakładów finansowych. W 2018 roku zespół otrzymał dotację i od razu przystąpił do pracy, której efektem jest świetne, pełne emocji zdjęcie.

W przyszłości Stanley i Ren planują znów połączyć siły. Tym razem chcą stworzyć kampanię na temat szkodliwych efektów chemicznych filtrów przeciwsłonecznych i bielenia koralowców. Ren założyła organizację Mission Blue, która skupia się na wsparciu ochrony zagrożonych obszarów morskich.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)