Podwójne trąby wodne nad Bałtykiem. Niesamowite zjawiska nad polskim morzem
Zaobserwowano pokaźną liczba trąb wodnych nad polskim Bałtykiem. 19 lipca 2021 zauważono je w Jastarni, Juracie, okolicach Władysławowa i Półwyspie Helskim. W kilku przypadkach można było powiedzieć o podwójnych trąbach.
19.07.2021 | aktual.: 26.07.2022 14:24
Trąby wodne są rodzajami trąb powietrznych. Występują one nad dużymi zbiornikami wodnymi, jak na przykład oceanami, morzami czy jeziorami o dużej powierzchni.
Tego typu trąby przybierają kształt lejkowaty, gdzie podstawa chmury łączy się z taflą wody. Mogą one formować się na lądzie, a później przechodzić nad wodę, bądź powstawać w trakcie burz o dużej intensywności bezpośrednio nad wodą. Składają się ze skondensowanych kropel wody, które następnie unoszą się tworząc tzw. lej kondensacyjny.
Zazwyczaj trąby wodne są krótkotrwałe i trwają do 5-10 minut, rzadziej do godziny. Co ciekawe, nierzadko można spotkać kilka trąb wodnych obok siebie (w roku 2012 zaobserwowano ich aż 9 w jeziorze Michigan). Często można zaobserwować je w klimacie tropikalnym i subtropikalnym.
19 lipca 2021 dało się jednak je zauważyć nad polskim Bałtykiem.
"Po południu wskutek adwekcji chłodniejszej masy powietrza doszło do rozwoju chmur kłębiastych i kłębiasto-deszczowych. Sprzyjające warunki wzdłuż »pomorskiego« odcinka Morza Bałtyckiego umożliwiły rozwój całkiem licznych trąb wodnych" – możemy wyczytać na stronie Polskich Łowców Burz na Facebooku.