Podwójne zaćmienie Słońca. Taki widok można było zobaczyć nad Polską

Podwójne zaćmienie Słońca. Taki widok można było zobaczyć nad Polską

Podwójne zaćmienie Słońca. Taki widok można było zobaczyć nad Polską
Źródło zdjęć: © fot. Tomasz Wiśniewski/Facebook
Klaudia Stawska
11.06.2021 08:32, aktualizacja: 26.07.2022 14:26

10 czerwca byliśmy świadkami pierwszego od lat zaćmienia Słońca. Co prawda było to tylko częściowe zaćmienie, jednak towarzyszyło mu niezwykłe wydarzenie. W tym samym czasie na tle tarczy słonecznej mogliśmy również zaobserwować przelot ISS.

Zaćmienie Słońca, nawet częściowe jest zawsze dużym wydarzeniem. Z zainteresowaniem w niebo patrzą z tej okazji nie tylko miłośnicy astronomii, ale również wszyscy inni. W tym roku zaćmienie było o tyle interesujące, że towarzyszył mu również przelot ISS nad Polską.

Niestety przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej był bardzo trudny do zaobserwowania, ponieważ trwał mniej niż kilka sekund. Co więcej, ISS była widoczna tylko w wąskim pasie Kotlina Kłodzka - Nysa - okolice Częstochowy - Radom - okolice Radzynia Podlaskiego.

Jednak Tomaszowi Wiśniewskiemu udało się uchwycić niezwykłe "podwójne" zaćmienie Słońca. Na zdjęciu udostępnionym na grupie "Fani Z głową w gwiazdach" została udostępniona niezwykła fotografia, na której wyraźnie widać ISS na tle Słońca przysłoniętego częściowo przez Księżyc.

Jak mówi autor zdjęcia: "W króciutkiej przerwie w zachmurzeniu udało mi się uchwycić nie tylko częściowe zaćmienie Słońca, ale też tranzyt ISS!!! To było coś niesamowitego, jeszcze trzęsą mi się ręce!"

Do zrobienia tego zdjęcia wykorzystał aparat Nikon D7200, Syna 200/1200, Filtr Baader ND5. Efekt możecie podziwiać poniżej lub bezpośrednio na Facebooku:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)