Pojedynczy atom został sfotografowany przez naukowca z Oksfordu

Pojedynczy atom został sfotografowany przez naukowca z Oksfordu13.02.2018 09:34
Pojedynczy atom został sfotografowany przez naukowca z Oksfordu
Źródło zdjęć: © © David Nadlinger

Autorem tego wspaniałego obrazu jest David Nadlinger z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Pojedynczy atom został tu uwięziony w polu elektrycznym, a odległość między elektrodami wynosiła zaledwie 2 milimetry.

Zdjęcie zostało zatytułowane ”Single Atom in an Ion Trap” (”Pojedynczy atom w pułapce jonowej”). Jego autorem jest David Nadlinger, który pracuje na Uniwersytecie Oksfordzkim. Wygrało ono konkurs fotografii naukowej, organizowany przez The Engineering and Physical Sciences Research Council w Wielkiej Brytanii.

Pomysł bycia zdolnym do zobaczenia atomu gołym okiem jest dla mnie cudownym mostem łączącym świat kwantowy z naszą makroskopową rzeczywistością. Obliczenia pokazały, że cyfry są po mojej stronie, więc pewnego cichego niedzielnego popołudnia poszedłem do laboratorium z aparatem i statywami. Zostałem nagrodzony tym zdjęciem małej, blado-niebieskiej kropki.
420739625234290504
Źródło zdjęć: © © David Nadlinger

Pojedynczy atom strontu został uwięziony w polu elektrycznym między elektrodami, które były oddalone od siebie o zaledwie 2 milimetry. Widać go ponieważ zaczął świecić. Mogłoby się wydawać, że to gorący piksel na matrycy aparatu, ale nie! Nadlinger wykorzystał do tego aparat Canon EOS 5D Mark II z obiektywem Canon EF 50 mm f/1.8 oraz pierścieniami pośrednimi. Jakby tego było mało – postanowił dodać zdjęciu artyzmu przez zastosowanie kolorowych filtrów żelowych.

420739625234421576
Źródło zdjęć: © © David Nadlinger

Naprawdę jesteśmy pod wrażeniem tego zdjęcia!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)