Polscy fotoreporterzy, których warto śledzić na Instagramie

Polscy fotoreporterzy, których warto śledzić na Instagramie
Joanna Frota Kurkowska

28.02.2014 11:43, aktual.: 01.03.2014 09:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Instagram przyciąga nie tylko pasjonatów zdjęć spod znaku foodporn, entuzjastów mopsów czy fanów selfies. To też doskonałe narzędzie dla fotoreporterów: mogą pokazać swój warsztat pracy, backstage z placu zadań czy poeksperymentować z nowym środkiem fotograficznego przekazu. Prezentujemy nasze ulubione konta polskich fotoreporterów, którzy z instagramowego kwadratu potrafią zrobić prawdziwą sztukę.

Obraz
© © Kuba Dąbrowski

Kuba Dąbrowski

O nowej książce Kuby pisałam w tym miesiącu. Sentymentalna wyklejanka zapadła mi w pamięć i trzeba przyznać, że instagramowe konto Kuby utrzymane jest w podobnym klimacie. Różnice oczywiście są: autor nie prezentuje bowiem analogowych skanów, tylko szybkie kadry robione w podróży, bez namysłu. W Mediolanie świeci słońce, w Warszawie tramwaje unoszą się ponad budynkami, w Białymstoku jest dużo zieleni. Proste kadry, proste przesłania, mnóstwo frajdy.

Obraz
© © Kuba Dąbrowski
Obraz
© © Paweł Frenczak

Paweł Frenczak

Gra na basie, fotografuje, montuje filmy. Ciągle w drodze, ciągle z kimś lub czymś obok. Widać, że ważna jest dla niego muzyka i punkowa estetyka DIY. Że choć w kieszeni siedzi gotowe do akcji MJU II, fotografia mobilna również ma coś do zaoferowania. Jeżeli miałabym stworzyć listę najciekawszych instagramowych profili drogi, ten ma zagwarantowane miejsce w pierwszej dziesiątce.

Obraz
© © Paweł Frenczak
Obraz
© © Kuba Kamiński

Kuba Kamiński

Fotoreporter związany z PAP-em, swego czasu zauważony też przez agencję Getty. Jego mobilne fotografie to czerń i biel oraz duża ilość szumów (choć nie wszędzie). Ta mieszanka jest punktem wyjścia do głównego cyklu prezentowanego przez fotografa na jego profilu (#warsawnoir). Ciekawe i zupełnie inne spojrzenie na Warszawę, która na instagramowych zdjęciach Kamińskiego wygląda jak miasto żywcem przeniesione z amerykańskich horrorów. Kamiński nie oszczędził innych miast i krajów, na pozostałych zdjęciach można rozpoznać pomnik Lenina czy banery reklamowe z Szanghaju.

Obraz
© © Kuba Kamiński
Obraz
© © Damian Chrobak

Damian Chrobak

Fotoreporter na stałe mieszkający w Londynie i do szaleństwa zakochany w aplikacji Hipstamatic. Jego galeria to prawdziwa kopalnia inspiracji i dobrych ujęć dla tych, którzy fascynują się nie tylko fotografią mobilną, ale też zdjęciami z ulic i klatkami z życia miast.

Obraz
© © Damian Chrobak
Obraz
© © Filip Springer

Filip Springer

Tego pana nie trzeba przedstawiać. Reporter i fotograf uwypukla to, co piękne i ulotne w polskiej historii i architekturze, gani za zaśmiecanie przestrzeni publicznej. Instagram to nic innego jak uzupełnienie jego „dużej” twórczości, taki appendix do „Wanny z kolumnadą” czy „Źle urodzonych”. Obok siatki z Biedronki są kadry z siedleckiego dworca czy architektoniczne perły z Poznania. Gdzie indziej limuzyna pręży się na tle niskiego bloczku w jakieś miejscowości na trasie Warszawa-Szczytno. W swojej twórczości Springer przedstawia Polskę jako kraj kontrastów. Jego profil na Instagramie to postawienie kropki nad i.

Obraz
© © Filip Springer
Obraz
© © Dominik Werner

Dominik Werner

Werner to fotograf na co dzień związany z "Gazetą Wyborczą". Zawodowo rejestruje codzienność i podobnie jest z zawartością jego profilu na Instagramie. Kadry ze spacerów, nierzadko zajawki dużych materiałów ze zleceń w pracy czy klatki z życia codziennego.

Obraz
© © Dominik Werner
Obraz
© © Radosław Kaźmierczak

Radosław Kaźmierczak

Ślązak dokumentujący głównie to, co w Katowicach i okolicach. Rzadko stosuje instagramową zasadę „zawsze kwadrat”, dzięki czemu jego zdjęcia sprawiają wrażenie, jakby był to zbiór fotografii z rodzinnego albumu. Fajna sprawa, szczególnie w przypadku zdjęć Kaźmierczaka, który nawet krawat potrafi sfotografować w niezwykle wyszukany sposób. Na profilu są także fotoreporterskie zdjęcia zza kulis czy świetne portrety.

Obraz
© © Radosław Kaźmierczak
Obraz
© © Łukasz Kuś

Łukasz Kuś

Choć nazwa tego nie zapowiada, profil Kusia to nie tylko focie, ale też prawdziwe zdjęcia. Są krajobrazy, portrety, migawki z nocnych powrotów do domu czy porannych wyjść. Wszystko spięte wspólną stylistyką. I najważniejsze – są zdjęcia pralinek!

Obraz
© © Łukasz Kuś
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)