Połonina Wetlińska z Przełęczy Wyżnej. Najbardziej widokowy szlak w polskich Bieszczadach?

Bieszczady to dzikie, malownicze i nieco tajemnicze góry, w których wizyta stanowi prawdziwą gratkę zwłaszcza dla miłośników podziwiania pięknych widoków. Właściwie każdy, dostępny na ich terenie szlak zasługuje na to, aby na niego wkroczyć i uwiecznić jego przebieg na pamiątkowych zdjęciach. Jest jednak wśród nich jeden, który cieszy się szczególną popularnością wśród miłośników górskich wędrówek z aparatem w dłoni. Mowa to trasie z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską – jedno z najbardziej znanych i obleganych przez turystów zakątków w polskich Bieszczadach. Jak przebiega ta trasa i jakie widoki oferuje?

Połonina Wetlińska z Przełęczy Wyżnej. Najbardziej widokowy szlak w polskich Bieszczadach?
Połonina Wetlińska z Przełęczy Wyżnej. Najbardziej widokowy szlak w polskich Bieszczadach?
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

07.02.2024 | aktual.: 07.02.2024 10:01

Połonina Wetlińska. Dlaczego warto wybrać się w to miejsce?

Pod nazwą Połonina Wetlińska kryje się masyw górski i połonina położona w zachodniej części Bieszczadów. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Bieszczadach i to bez względu na porę roku. Charakterystycznym obiektem na jej terenie jest Chatka Puchatka – schron turystyczny, który w 2021 r. przeszedł gruntowną modernizację. W jej wyniku z miejsca oferującego iście spartańskie warunki, stał się nowoczesnym obiektem turystycznym z toaletami, ekologiczną kotłownią, własną oczyszczalnią ścieków oraz instalacją fotowoltaiczną.

Połonina Wetlińska. Dlaczego warto wybrać się w to miejsce?
Połonina Wetlińska. Dlaczego warto wybrać się w to miejsce? © Licencjodawca

Sama Połonina Wetlińska rozciąga się na długości kilku kilometrów i oferuje fantastyczne widoki. To właśnie dla ich podziwiania na szlak z Przełęczy Wyżnej, gdzie zaczyna się najkrótsza trasa, wkracza większość turystów. Z tego miejsca świetnie widoczna jest nie mniej słynna Połonina Caryńska, Mała i Wielka Rawka, Dwernik Kamień, Dolina Sanu, a także Smerek. Szlak żółty liczy sobie ok. 12 km, a czas jego przejścia wynosi ok. 4 godzin w obie strony. Zaczyna się na Przełęczy Wyżnej, do której można dostać się bezpośrednio z Wetliny – popularnej bazy noclegowej, chętnie wybieranej przez turystów idących na Połoninę Wetlińską.

Wetlina to położona w najwyższej części Bieszczadów miejscowość turystyczna. Znajduje się nad potokiem Wetlinka, u stóp Połoniny Wetlińskiej. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów miasteczko dysponuje całkiem sporą bazą noclegową – noclegi w Wetlinie z Nocowanie.pl można zarezerwować w takich obiektach jak m. in. domki letniskowe lub wynająć pokój albo prywatny apartament, w zależności od potrzeb. Z Wetliny kursują busy, którymi można dojechać prosto na parking na Przełęczy Wyżnej i tu wejść na szlak żółty na Połoninę Wetlińską. Do celu można dostać się także bezpośrednio z samej Wetliny – szlakiem czarnym.

Szlak żółty z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską

Połonina Wetlińska leży na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Bilety wstępu można kupić m. in. w kasie na szlaku z Przełęczy Wyżnej. Szlak żółty, nazywany Końską Drogą, początkowo biegnie lasem i praktycznie na całej długości obfituje w piękne widoki. Z wielu miejsc można podziwiać w pełnej krasie Połoninę Caryńską oraz dwa popularne bieszczadzkie szczyty – Małą Rawkę i Wielką Rawkę. Po drodze można zobaczyć także dwa pomniki – jeden poświęcony pamięci zafascynowanego pięknem Bieszczadów poety Jerzego Harasymowicza i drugi "Pomnik Ofiarom Gór i ratownikom niosącym im pomoc".

Szlak żółty z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską
Szlak żółty z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską © Licencjodawca

Najwspanialsze widoki czekają jednak na samym końcu – na Połoninie Wetlińskiej, która nie bez powodu uznawana jest za jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w całych Bieszczadach. Tuż przy odnowionej Chatce Puchatka znajdują się tarasy widokowe, z których można podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy, malownicze, górskie krajobrazy, których próżno szukać poza Bieszczadami, a także rozległe widoki na okolicę. To idealne miejsce na wykonanie pamiątkowych zdjęć, w których zamknięta zostanie kwintesencja całego uroku Bieszczadów.

Co ciekawe, jesienią i zimą w tym miejscu można doświadczyć zjawiska tzw. inwersji temperatur. Polega ono na tym, że powietrze w wyższych partiach gór jest cieplejsze niż to w dolinach. Takie warunki dodatkowo sprzyjają podziwianiu widoków – podobno w takich właśnie okolicznościach z Połoniny Wetlińskiej można nawet dostrzec odległe o ok. 200 km Tatry!

Źródło artykułu:nocowanie.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)