Polski artysta komentuje kwarantannę w kraju. Dodał policjantów do znanych dzieł
Jarek Kubicki zajmuje się grafiką. Jego ostatni projekt ”32nd day of quarantine” (ang. ”32-gi dzień kwarantanny”) jest interesującym komentarzem bieżącej sytuacji w Polsce. Mimo tego, że nie są to zdjęcia, to warto zwrócić uwagę na spojrzenie tego artysty.
10.04.2020 | aktual.: 10.04.2020 17:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W Polsce panują obostrzenia dotyczące przemieszczania się ludności. Powodem jest stale powiększająca się liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zgodnie z obecnymi ustaleniami rządu możemy opuszczać domu tylko po to, by realizować najpotrzebniejsze cele życiowe, jak: pójście do pracy, pójście do apteki czy tym podobne. Jarek Kubicki zwraca uwagę na zgłaszanie przez obywateli nadużyć policji względem obywateli.
Dystans między ludźmi w przestrzeni publicznej powinien wynosić co najmniej 2 metry. Mimo tego, że w obecnych obostrzeniach nie ma informacji na temat zakazu uprawiania sportu na zewnątrz, policja łapie rowerzystów oraz biegaczy – nawet jeśli nie poruszają się po terenach, na które wstęp jest zakazany (parki, bulwary, lasy i podobne).
W swoim cyklu ”32nd day of quarantine”, Jarek Kubicki prezentuje klasyczne dzieła sztuki z dodanymi policjantami, którzy biegną za bohaterami obrazów lub wypisują im mandaty ”za nielegalne zgromadzenie”. Obecnie w Polsce panuje zakaz organizowania imprez masowych do odwołania oraz gromadzenia się powyżej 2 osób.
Autor bierze na warsztat m.in. znane prace takich twórców, jak Edvard Munch, Aleksander Gierymski, Georges Seurat, Paul Fischer, Claude Monet, Jacek Malczewski czy Edward Hopper. W każdej przeróbce Kubicki stara się wpasować w styl danego malarza i doprowadzić do tego, by wstawiony przez niego policjant jak najmniej wyróżniał się estetycznie w kontekście całości dzieła.
Według mnie to interesujący projekt i sposób twórczej ekspresji oraz manifestacji swoich poglądów przez sztukę. Doskonała robota! Więcej prac znajdziecie na Facebooku Jarka Kubickiego.
COVID-19 - Środki bezpieczeństwa
W obliczu zagrożenia, jakie niesie [b]koronawirus COVID-19[/b], warto uświadomić sobie, czym są odpowiednie środki bezpieczeństwa, a czym objawy nieuzasadnionej paniki. Środkami bezpieczeństwa są: [b]częste mycie rąk, unikanie zgromadzeń, higiena kaszlu i kichania, czyli zasłanianie ust chusteczką lub łokciem, tak aby kropelki śliny nie zostały na dłoni[/b]. Objawem paniki jest natomiast wykupowanie zapasów maseczek, co powoduje, że są one trudno dostępne dla personelu medycznego, który faktycznie ich potrzebuje.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.