Polskie zamki w obiektywie. Jak je fotografować?

Fotografowanie to nie tylko pasja, ale również odpowiednio uwiecznione chwile, cuda przyrody, czy zabytki, które stanowią niezwykle popularne obiekty, które można zaobserwować na różnorodnych fotografiach. A skoro mowa o zabytkach, to podróżując po Polsce, warto jest zwrócić uwagę na zamki i warownie. Dlaczego to dobre obiekty do fotografowania?

Polskie zamki w obiektywie. Jak je fotografować?
Polskie zamki w obiektywie. Jak je fotografować?
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

23.02.2023 10:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie da się ukryć, że fotografowanie jest już obecne niemal wszędzie. Profesjonalne ujęcia wykonują wyspecjalizowani fotografowanie, a i turyści, którzy odwiedzają rozmaite miejsca, wykonują liczne i często - bardzo ciekawe ujęcia. Niezależnie od tego, do której grupy się należy, to warto jest zwrócić uwagę na zamki i warownie, które mogą okazać się świetnym obiektem do fotografowania. Dlaczego? Są to bez wątpienia budowle, które wyróżniają się historią, położone są w bardzo ciekawej lokalizacji, są okazałe i owiane tajemnicą - aż trudno jest wyobrazić sobie ich zwiedzanie, bez wykonania chociażby jednego ujęcia. Pomimo tego, że samo fotografowanie zamku nie wydaje się zbyt skomplikowane, to rzeczywistość jest nieco inna. Trudnością jest na pewno rozmiar obiektu, jak i słabe światło, które jest obecne głównie podczas zwiedzania wnętrza zamku. Jak uniknąć niepowodzeń podczas wykonywania fotografii zamków?

Polskie zamki w obiektywie. Jak je fotografować?
Polskie zamki w obiektywie. Jak je fotografować?© Licencjodawca | Iakov Filimonov

Na te szczegóły warto zwrócić uwagę podczas fotografowania zamków

W praktycznie każdym regionie w Polsce można znaleźć popularne i niezwykle piękne zamki. Za najpopularniejszy, należy uznać bez wątpienia ten, który znajduje się w Malborku. Miejsc, w których można fotografować takie twierdze jest zdecydowanie więcej - wystarczy wymienić chociażby Dolny Śląsk, Małopolskę, czy województwo świętokrzyskie. Każdy z nich prezentuje się naprawdę okazale, dlatego w przypadku chęci sfotografowania tego typu obiektu, dobrze jest odpowiednio wcześniej zaplanować swoją wyprawę.

Amatorskie fotografowanie najczęściej pozbawione jest tego typu planów. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku profesjonalnego fotografowania. Każdy zamek jest związany z pewną historią, którą warto opowiedzieć w ciekawy sposób, przy pomocy zdjęć.

Niezwykle pomocne będą wszelkiego typu mapy, które pozwolą odnaleźć punkty widokowe, z których dany zamek będzie widoczny najlepiej. Dobrze jest też zastanowić się nad kompozycją - zdecydowanie ciekawszy efekt można uzyskać, gdy fotografuje się budowlę nie tylko z tyłu, ale też z boku czy ze środka.

Polskie zamki w obiektywie. Jak je fotografować?
Polskie zamki w obiektywie. Jak je fotografować?© Licencjodawca | Labunskiy Konstantin

Jaki sprzęt jest niezbędny do fotografowania zamków?

Rozwój technologii sprawił, że tak naprawdę nawet odpowiednim smartfonem można wykonać wspaniałe ujęcie, na którym zamek będzie wyróżniał się czymś naprawdę wyjątkowym.


Obowiązkowe w przypadku profesjonalnego fotografowania zamków, na pewno będą

  • szerokokątny obiektyw - dobrze będzie wybrać obiektyw szerokokątny o ogniskowej 10-20mm/12-24mm, który ułatwi całościowe ujęcie zamków, bez konieczności ucinania budynku, czy wież;
  • statyw - perfekcyjne ujęcia zdecydowanie łatwiej będzie wykonać ze statywu;
  • torba na sprzęt do fotografowania;
  • dłuższe obiektywy - przydadzą się w przypadku chęci uwiecznienia pewnych szczegółów budowli, np. rzeźby, czy zdobienia;
  • dodatkowe akcesoria - np. lampa.
Polskie zamki w obiektywie. Jak je fotografować?
Polskie zamki w obiektywie. Jak je fotografować?© Licencjodawca

Jakie warunki będą odpowiednie do fotografowania zamku i czym się kierować?

Warto podkreślić, że zdecydowanie łatwiej będzie wykonać dobre ujęcie, w przypadku zmiennych warunków pogodowych i oświetleniowych. Dobrze jest wybrać taki moment i taką pogodę, która pozwoli pokazać zamek w nieco innej odsłonie. Świetnym posunięciem będzie wybór takich detali, które sprawią, że zdjęcie będzie dużo ciekawsze. Należy również pamiętać, by podczas fotografowania zamków szukać symetrii i naturalnych linii, które wpisują się w krajobraz, a podczas robienia zdjęć wewnątrz zamku należy zwrócić uwagę na oświetlenie, gdyż jego niedobór może zepsuć zdjęcie.

Możliwości, związanych z fotografowaniem zamków, jest całe mnóstwo. Na pewno zdecydowanie trudniej będzie wykonać zdjęcie ruin - jednak wschód, czy zachód słońca, nawet i w takim przypadku pozwolą wykonać naprawdę mistrzowskie ujęcie.

Źródło artykułu:nocowanie.pl
Komentarze (1)