Polsko-fiński satelita ICEYE-X2 zrobił swoje pierwsze zdjęcie

Polsko-fiński satelita ICEYE-X2 zrobił swoje pierwsze zdjęcie

Polsko-fiński satelita ICEYE-X2 zrobił swoje pierwsze zdjęcie
Źródło zdjęć: © © ICEYE
Marcin Watemborski
13.12.2018 12:53, aktualizacja: 26.07.2022 16:01

Niedawno zobaczyliśmy pierwsze polskie zdjęcie satelitarne w historii oraz pisaliśmy o polskich podzespołach urządzenia, które bada strukturę Marsa. Tym razem przed nami kolejne zdjęcie, które powstało z połączenia sił naukowych Polaków oraz Finów.

Firma ICEYE powstała w Finlandii w 2014 roku, a jednym ze współzałożycieli jest Rafał Modrzewski. Siedziby przedsiębiorstwa znajdują się w Espoo oraz Warszawie. Satelita ICEYE-X2 został wyniesiony na orbitę dzięki rakiecie Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX. W tym samym rzucie na orbitę trafił satelita PW-Sat2, z którego wykonano pierwsze polskie zdjęcie satelitarne.

Every Square Meter, Every Hour - ICEYE SAR Satellite Constellation

Na zdjęciu z ICEYE-X2 zobaczymy parki narodowe Aizkorri-Aratz oraz Aralar. Pasmo górskie, widoczne na obrazie to Góry Baskijskie, położone na terenie Kraju Basków w północnej Hiszpanii. Nie jest jednak to tak doskonałe zdjęcie, jak to z PS-Sat2, ponieważ jest to obraz radarowy. SAR (Synthetic Aperture Radar) zobrazował fale radiowe. Może to robić bez względu na porę dnia i warunki pogodowe.

Tak wygląda sonda ICEYE-X2 i jej system obrazujący SAR.
Tak wygląda sonda ICEYE-X2 i jej system obrazujący SAR.

Obszar, ujęty na zdjęciu ma powierzchnię około 625 kilometrów. Surowe dane z urządzenia obrazującego mają 2,4 gigabajta. Do końca 2019 roku firma ICEYE chce wysłać kolejnych 8 satelitów takich, jak ICEYE-X2.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)