Pomóż swoim przyjaciołom pozować, jak profesjonalni modele
Pozowanie do zdjęć nie jest łatwym zajęciem i zwykle bywa stresujące. Zwłaszcza, jeśli nasz model nie ma doświadczenia. Kiedy prosimy naszych przyjaciół o stanięcie przed obiektywem, to naszym obowiązkiem jest zapewnić im komfort i dobre samopoczucie. Oto kilka rad, o których warto pamiętać.
15.05.2018 | aktual.: 02.03.2023 10:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na początku naszej drogi fotograficznej zwykle nie mamy możliwości, żeby pracować z doświadczonymi modelami. Budujemy swoje portfolio na zdjęciach naszych znajomych. Oni zaś, często nie mają pojęcia o tym, jak zachować się przed obiektywem, a sama sesja bywa dla nich stresująca. Efektem są niezbyt udane zdjęcia i zmarnowany czas.
How to POSE your friends LIKE MODELS - Beginner photo tutorials
Jak pomóc naszym początkującym modelom? Sheldon Evans opisuje to w swoim wideoporadniku, dzieląc się kilkoma radami.
Jeśli poprosicie przyjaciela o to, żeby stanął przed waszym obiektywem, prawdopodobnie nie będzie w stanie wymyślić zbyt wielu póz. Zróbcie to za niego. Zacznijcie od czegoś łatwego i później to modyfikujcie. Najlepiej będzie, jeśli będziecie budować pozy przez przesuwanie jednej części ciała jednocześnie. Wasz model nie będzie wtedy zdezorientowany i dostanie konkretne instrukcje, co pozwoli mu się poczuć nieco pewniej.
Świetnie sprawdza się również pokazywanie tego, o co nam chodzi na własnym przykładzie. Ja zawsze tak robię, bo łatwiej i szybciej dogaduję się w ten sposób z modelką, a przy okazji mogę sprawdzić czy coś, co sobie wymyśliłam, jest w ogóle wykonalne.
Najczęstszym problemem, z jakim borykają się niedoświadczeni modele, jest ułożenie rąk. Znacie to uczucie, kiedy nie wiecie co z nimi zrobić? Żeby temu zapobiec, watro zadbać o jakiś rekwizyt, który zajmie dłonie pozującej nam osoby. Mogą to być kwiaty, kubek, gałązka – cokolwiek, co sprawi, że nie będzie nieustannie myślała, co zrobić z rękoma. Jeśli fotografujecie długowłosą modelkę, możecie poprosić ją, żeby bawiła się swoimi włosami - zazwyczaj świetnie się sprawdza.
Kolejnym sposobem, aby zająć myśli naszych modeli, jest prośba o wykonanie jakiegoś zadania. Może to być jakaś rola do odegrania, albo czynność do wykonania – na przykład dynamiczny obrót lub podskok. Kiedy przestaną skupiać się na pozowaniu, zdjęcia będą bardziej naturalne.
Niezwykle ważna w pracy z modelem jest komunikacja. Jeśli nie będziecie się komunikować, to pozująca wam osoba szybko się zagubi. Jasno wyrażajcie swoje oczekiwania, mówcie co chcecie osiągnąć. Bardzo ważne są też informacje zwrotne. Jeśli będziecie pracować w ciszy, a wasz model nie będzie wiedział czy robi coś dobrze, czy źle, zrobi się niezręcznie i będziecie mogli zapomnieć o dobrych zdjęciach.
Chwalcie modela, wyrażajcie swoje zadowolenie – to zbuduje miłą atmosferę, i sprawi, że pozująca wam osoba poczuje się pewniej. Raczej unikajcie wyrażania negatywnych opinii, które mogą źle wpłynąć na samopoczucie modela. Wyobrażacie sobie sytuację, w której ktoś zabiera was na sesje, a później tylko was krytykuje?
Bardzo dobrze na pracę wpływa pokazywanie co jakiś czas efektów. Kiedy wasz model zobaczy, że powstało kilka fajnych zdjęć, nabierze zapału i będzie wam się lepiej pracowało.
Jeśli chodzi o ubranie - warto zadbać o to, by wasz model czuł się komfortowo w tym, w czym będzie pozował. Na pierwszą sesję nie każcie mu ubierać ciuchów, w których nie będzie czuł się pewnie. Najlepiej będzie, jeśli sam wybierze sobie stylizację i skonsultuje ją z wami. Możecie oczywiście coś zasugerować, ale raczej nie jest najlepszym pomysłem ubieranie naszego znajomego w wymyślne stylizacje, w których nie będzie czuł się sobą.
Próbujcie różnych możliwości. Jeśli zdjęcia nie wychodzą zbyt dobrze, kiedy model stoi, warto poszukać miejsca, w którym może usiąść. Jednak to wy musicie myśleć za dwoje. Osoba, która nie pozowała nigdy wcześniej, raczej nie będzie wychodziła z inicjatywą i nie zaproponuje zmian. To wy macie w ręce aparat, a w głowie wizję zdjęć, więc to od was zależy, jaki będzie efekt końcowy. Jeśli coś pójdzie nie tak, nie zrzucajcie winy na słabego modela, bo on ma prawo nie wiedzieć, jak to się robi.
Fotografowałam różne modelki: te bez doświadczenia, jaki i agencyjne i mam tylko jeden wniosek - z tymi niedoświadczonymi jest o wiele trudniej. Jeśli poważnie podchodzisz do swojego zajęcia i chcesz zbudować dobre portfolio, może warto zainwestować kilka złotych i zapłacić profesjonalnej modelce za pozowanie do twoich zdjęć? Jeśli jednak zdecydujecie się fotografować swoich znajomych, zapamiętajcie te proste rady i weźcie sprawy w swoje ręce.