Ponad 17 tysięcy złotych. Tyle może kosztować Sony FE 12-24 mm f/2.8 GM

Ponad 17 tysięcy złotych. Tyle może kosztować Sony FE 12‑24 mm f/2.8 GM

Ponad 17 tysięcy złotych. Tyle może kosztować Sony FE 12-24 mm f/2.8 GM
Marcin Watemborski
20.03.2020 09:41, aktualizacja: 20.03.2020 10:41

Użytkownicy systemu Sony, zwłaszcza fotoreporterzy, czekają na dodanie do ”Świętej Trójcy” trzeciego obiektywu – Sony FE 12-24 mm f/2.8 G Master. Uzupełni on serię szkieł najwyższej jakości w systemie bezlusterkowym Sony. Ptaszki ćwierkają, że za przywilej posiadania tego szkła przyjdzie słono zapłacić.

Pierwsze doniesienie, które pojawia się na Sony Alpha Rumors to informacja o prawdopodobnym opóźnieniu premiery obiektywu Sony FE 12-24 mm f/2.8 GM. Powód jest oczywisty – pandemia koronawirusa, brak mocy przerobowych w fabrykach i brak części. Druga rzecz, która szeroko otwiera oczy to cena. Wspomniane szkło może kosztować w granicach 4000 dolarów, czyli na polskim rynku pewnie będziemy mogli spodziewać się ceny w granicach 17-18,5 tysiąca złotych. Systemowe obiektywy Sony są drogie i nie ma co tego ukrywać, ale taka cena jest zdecydowanie za wysoka. Mam nadzieję, że końcowo będzie niższa.

Dla przypomnienia Sigma 14-24 mm f/2.8 DG DN do systemu Sony E kosztuje 6 tysięcy złotych, więc różnica cenowa jest kolosalna. Pytanie brzmi, czy faktycznie różnica 2 mm ogniskowej na szerszym kącie jest warta tak dużych pieniędzy. Może lepiej jest wyposażyć się w tańszą Sigmę, której jakość optyczna jest naprawdę świetna oraz dodatkowy ultra-szerokokątny (UWA) obiektyw stałoogniskowy? Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie są wymogi konkretnego fotografa, chociaż przyznam, że nieczęsto spotykam się ze zdjęciami robionymi aż tak krótkimi ogniskowymi.

Ciekawostką w konstrukcji obiektywu Sony FE 12-24 mm f/2.8 GM może być mocowanie filtra na tyle obiektywu w specjalnie przeznaczonym do tego slocie. Byłoby to sensowne rozwiązanie patrząc na to, że przeważnie obiektywy ultra-szerokokątne mają bardzo wypukły przedni element i często osłona przeciwsłoneczna jest wbudowana na stałe. Wciąż – miejmy na uwadze cenę – ponad 17 tysięcy złotych. To naprawdę dużo. Jestem ciekawy, czy naprawdę przyjdzie nam aż tyle zapłacić za to szkło. Jego premiera początkowo była przewidywana na II kwartał 2020 roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)