Ponad 50 najciekawszych cytatów o fotografii i fotografach

Ponad 50 najciekawszych cytatów o fotografii i fotografach02.04.2016 15:01
Ponad 50 najciekawszych cytatów o fotografii i fotografach
Źródło zdjęć: © © Marcin Biodrowski
Marcin Biodrowski

Cytaty dotyczące fotografii często mnie inspirowały. Słowa wypowiedziane przez znanych fotografów i znawców tej dziedziny sztuki często były dla mnie wskazówkami dotyczącymi tego, jak fotografować, aby moje prace były lepsze oraz na co zwracać uwagę patrząc na obrazy stworzone przez innych.

Po kilku latach zawodowego fotografowania i powtarzania sobie tych samych wersów część z nich zacząłem rozumieć na nowe sposoby, przez co znowu okazywały się świetnymi i świeżymi drogowskazami w edukacji fotograficznej.

O tym jak i gdzie fotografować

„Większość ludzi próbuje zawrzeć w fotografii zbyt wiele elementów. Jeżeli robisz zdjęcie dziecka bawiącego się na łące, fotografuj dziecko, a nie drzewa, dom i wszystko, co jest w zasięgu wzroku. Fotografia jest w rzeczywistości pewną deklaracją i im bardziej jest przejrzysta, tym jest lepsza" - Eliot Elisofon.

„Wybierz temat i pracuj nad nim do wyczerpania… Musi to być coś, co naprawdę kochasz lub wyjątkowo nienawidzisz" - Dorothea Lange.

„Myślę, że najlepsze fotografie powstają na obrzeżach wydarzeń. Fotografując w różnych sytuacjach, zawsze najciekawsze zdjęcia powstawały nie w samym centrum wydarzeń tylko w ich otoczeniu" - William Albert Allard

„Żadne miejsce nie jest nudne, jeżeli jesteś wyspany i masz cały nienaświetlony film" - Robert Adams.

„Podstawy natury technicznej łatwo jest opanować, a tak naprawdę chodzi o działanie twórcze" - Joanna Helander.

„Przesadnie niestandardowe kadry stosują ludzie, którzy nie potrafią przy użyciu prostych środków zrobić zdjęcia, które ktoś zauważy" - Alex Webb.

„Czasem najtrudniej jest zrobić najprostsze zdjęcia" -Neil Leifer.

„Jako fotografowie musimy nauczyć się osłabiać siłę naszych przekonań. Gdy podchodzisz do przedmiotów, koncentruj na nich wzrok, rozglądaj się na lewo, przenoś spojrzenie na prawo. Obserwuj, jak rosną, gdy się przybliżają i jak się ze sobą łączą lub jak się od siebie różnią, kiedy zamieniasz pozycję. Stopniowo powstają między nimi relacje – niekiedy ich charakter wydaje się być ostateczny. Wtedy rób zdjęcie. Aaron Siskind

Zawsze znajdzie się ktoś, kto zwraca uwagę tylko na aspekt techniczny. Ci ludzie najczęściej zadają pytanie „jak”, podczas gdy tacy, których cechuje ciekawość świata, pytają „dlaczego”. Osobiście wolę inspirację od informacji" - Man Ray/

„Zdarzają się chwile, gdy nie masz przy sobie aparatu i wówczas widzisz najwspanialszy zachód słońca lub najpiękniejszą scenę, jaką zawsze chciałeś zobaczyć. Nie przejmuj się tym, że nie możesz go sfotografować. Usiądź i rozkoszuj się tym widokiem" - DeGriff.

„Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył" - Robert Bresson.

„Problemem fotoamatora jest to, że nie ma on powodów do robienia zdjęć" - Terence Donovan.

„Im aktywniej patrzysz, tym działanie staje się bardziej intuicyjne i naturalne, podświadome i swobodne. Wraz z nabieraniem praktyki Twoje oko w sposób całkowicie podświadomy i intuicyjny będzie zwracać się ku światłu, a światło będzie kierować się w stronę Twojego oka" -Wayne Rowe.

„Jest jedna rzecz, którą musi posiadać każda fotografia – ludzki wymiar. Ten rodzaj fotografii to realizm, jednakże realizm to nie wszystko. Musi jeszcze temu towarzyszyć wizja i dopiero połączenie tych dwóch cech tworzy dobre zdjęcie. Trudno jest określić cienką linię, gdzie kończy się materia, a zaczyna umysł" - Robert Frank.

„Fotografuję, żeby się przekonać, jak to będzie wyglądało na zdjęciu" - Garry Winogrand.

„Rutynowo fotografuję w myśli wszystko, co widzę" - Minor White.

„Większość artystów rozpoczyna pracę od białej kartki albo pustego blejtramu. Tylko fotograf od samego początku ma przed sobą skończone dzieło" - Edward Steichen.

„Najtrudniejszą rzeczą w fotografii jest portret. Musisz wejść z aparatem między skórę, a koszulę fotografowanej osoby" - Henri Cartier-Bresson.

„Myśl o zdjęciu zawsze przed jego zrobieniem i po. Nigdy w trakcie. Sekretem jest czas. Nie musisz działać szybko. Fotografowany model musi zapomnieć o tobie, a gdy już to się stanie, musisz działać bardzo szybko" - Henri Cartier-Bresson.

„Kto chce jednym spojrzeniem ująć wiele równocześnie przedmiotów, ten żadnego z nich nie widzi wyraźnie" - Kartezjusz.

417845523934369650
Źródło zdjęć: © © Marcin Biodrowski

O świetle

„Światło tworzy zdjęcie. Musisz je czuć, podziwiać i kochać. Przede wszystkim jednak poznawaj światło. Studiuj je ze wszystkich sił, a poznasz klucz do fotografii" -George Eastman.

„Od zawsze ścigam światło, ono zmienia zwykłość w magię" - Trent Parke.

„Nigdy nie rób zdjęć w południe w pełnym słońcu. Jeżeli widzisz spacerującą Elle MacPherson z tygrysem na smyczy na tle wozu, poczekaj do zachodu słońca" - Philip Greenspun.

O prawdzie

„Każda fotografia jest propagandą" -Martin Parr.

„Nie wierzę, że przeciętny człowiek potrzebuje „mapy” swojej twarzy. Myślę, że chciałby, aby była ona wyidealizowana" - Louis Fabian Bachrach.

„Chociaż fotografie nie mogą kłamać, kłamcy mogą fotografować" -Lewis Hine.

„Wierzę w równość wszystkich z wyjątkiem reporterów i fotografów" - Gandi.

„Robię zdjęcia również w sytuacjach najbardziej dramatycznych, kiedy szargana jest godność człowieka, nawet umierającego. Później nie decyduję się na ich publikowanie, służą wyłącznie jako dokumentacja naukowców, historyków, organizacji zajmujących się prawami człowieka. (…) Nie wiem jakie jest prawo fotoreportera. Myślę, że w moim przypadku to prawo do informowania ludzi, możliwość zarejestrowania kawałka historii, kawałka wydarzenia, kawałka czyjegoś życia. Najprostsze prawo fotoreportera. Nie może się ono przeradzać w kłamstwo. Zdjęcia nie mogą być rezultatem manipulacji, świadomego kreowania. Jeżeli tego nie robię – mam prawo fotografować" - Krzysztof Miller.

O dobrych zdjęciach

„Każdy może zrobić jedno dobre zdjęcie, mi poszło lepiej bo zrobiłem dwa" - David Bailey.

„Fotografia jest najprostszą rzeczą na świecie, ale jest bardzo skomplikowana, żeby naprawdę działała" - Martin Parr.

„W doskonałej fotografii chodzi o głębię uczucia, nie o głębię ostrości" - Peter Adams.

„Jeśli potrafisz poczuć zapach ulicy patrząc na zdjęcie to masz do czynienia z fotografią uliczną" - Bruce Gilden.

„W fotografii bardzo istotny jest element nowości. Osobiście staram się nie powtarzać. Potrzebuję takich bodźców, które popychają mnie do przodu z jednego nowo odkrytego świata do następnego. Jest coś demoralizującego w tym, że powraca się do tych samych miejsc, aby powtórzyć zdjęcia. W ten sposób nie można patrzeć na fotografowane obiekty świeżym okiem – zawsze będzie się porównywać je z tym, co się zapamiętało" - Margaret Bourke-White.

„Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia, cokolwiek odczuwali" - Don McCullin.

„Fotografia jest dla mnie sztuką obserwacji. To umiejętność znalezienia czegoś interesującego w zwykłym miejscu. Odkryłem, że nie jest zbyt istotne co widać – istotne jest to, co potrafisz z tym zrobić" - Elliott Erwitt.

„Które z moich zdjęć jest moim ulubionym? To, które zrobię jutro" - Imogen Cunningham.

„Twoje pierwsze dziesięć tysięcy zdjęć będzie najgorsze" - Henri Cartier-Bresson.

„Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie" - Ansel Adams.

„Dobre zdjęcie, to wiedzieć gdzie się ustawić" - Ansel Adams.

„Dwanaście świetnych fotografii każdego roku to wspaniały plon" - Ansel Adams.

„Fotografia czarno-biała ze swojej natury jest fotografią bardziej elegancką, żeby nie powiedzieć szlachetną bardziej od koloru, który wiadomo, że jest czymś wulgarnym i bardzo trudnym do uporządkowania, ale świat jest jednak kolorowy, więc namawiałbym, żeby pokornie uczyć się użycia koloru w sposób mądry, w sposób zaskakujący, w sposób prowokujący i niepowtarzalny – indywidualny innymi słowy mówiąc" - Tomasz Tomaszewski.

O sprzęcie fotograficznym

„Sztuka to codzienne wyzwania; technikę należy zdobyć, aby mieć kontrolę nad czasem. W fotografii nauka i sztuka są jednością, nie zaś swoim przeciwieństwem" - Yousuf Karsh.

„Zawsze ograniczam mój sprzęt do minimum: dwa aparaty, każdy z trzema obiektywami, flesz i asystent. Nie chcę spędzać zbyt wiele czasu na myśleniu o wyposażeniu. Ten czas jest mi potrzebny, aby skoncentrować się na modelce i świecie dokoła niej" - Helmut Newton.

„Fotografia nie ma zasad. To nie sport. Ważny jest efekt, a nie sposób, w jaki został osiągnięty" - Bill Brandt.

„Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie" - Chase Jarvis.

„Najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu" - Zach Arias.

„Nigdy nie chowaj aparatu zanim nie opuścisz miejsca sesji" - Joe McNally.

„Używam aparatu tak jak szczoteczki do zębów. Robi swoją robotę" - Don McCullin.

„Aparat fotograficzny jest dla artysty kolejnym narzędziem. Jeżeli się nad tym zastanowić, to jest to mechanizm podobny do skrzypiec. To artysta jest w stanie tworzyć sztukę nie aparat" - Brett Weston.

„Dla mnie te nowe zoomy f/2,8 z autofocusem są za ciężkie i za duże. Gdy fotografuję ludzi muszę być niekłopotliwa, mała i ustawna. A kiedy jestem w pokoiku gejszy albo za kulisami pokazu mody, nie chcę aby z każdego kąta błyskały flesze. Chcieć nadążyć za każdą nowinką to tak, jakby chcieć nadążyć za notowaniem giełdy - zawsze będziemy krok do tyłu. Trzeba wypracować własny styl i sposób widzenia i trzymać się tego" - Jodi Cobb.

417845523936401266
Źródło zdjęć: © © Marcin Biodrowski

O pasji i motywacji

„Fotografia to smakowanie życia w 1/100 sekundy" - Marc Riboud.

„Jeśli spędzę jakiś dzień nie zajmując się fotografią, to mam wrażenie, jakbym zapomniał o czymś bardzo ważnym, jakbym zaniechał funkcji życiowych. Zapomniał się obudzić" - Richard Avedon.

„Wielu ludzi pyta mnie, dlaczego wciąż noszę ze sobą aparat i dlaczego robię zdjęcia. Wówczas odpowiadam „a dlaczego Ty jesz”?" - James Lalropui Keivom.

„Codziennie walczę o równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Mimo, że moja praca jest moją pasją, nie chcę trzymać aparatu w ręku 24 godziny na dobę. Czasami po prostu chcesz wyjść na zewnątrz i doświadczać świata nie przez obiektyw. Ale wtedy czuję się winny, bo widzę niesamowite okazje na doskonałe ujęcia! Jestem bardzo dumny z tego, co osiągnąłem do tej pory, ale zawsze zastanawiam się, czy mogłem osiągnąć jeszcze więcej?" - Seth Casteel.

„To co możesz zobaczyć w moich portretach, to że nie bałam się zakochać w tych osobach" - Annie Leibovitz.

„Jednym słowem fotografia jest tym, czym ją uczyni fotograf: dziełem sztuki lub przedmiotem handlu" - William Howe Downes.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)