Ponad 50 tys. złotych za Polaroida Andy’ego Warhola. Ten aparat to historia!

Ponad 50 tys. złotych za Polaroida Andy’ego Warhola. Ten aparat to historia!

Ponad 50 tys. złotych za Polaroida Andy’ego Warhola. Ten aparat to historia!
Źródło zdjęć: © © HA.com
Marcin Watemborski
08.10.2020 12:03, aktualizacja: 26.07.2022 14:43

Na pewno widzieliście zdjęcie Andy’ego Warhola z jego Polaroidem SX-70. Ten aparat jest niemal tak znany, jak sam artysta. Sprzęt trafił na aukcję, a szczęśliwiec zapłacił za niego 13 750 dolarów. Oby był sprawny!

Kiedy Andy Warhol był u szczytu swojej kariery w latach 70. XX wieku, prawie zawsze towarzyszył mu jego zaufany aparat natychmiastowy Polaroid SX-70 z zestawem żarówek błyskowych. Ten sprzęt był bardzo popularny głównie ze względu na format zdjęć i kompaktowość – złożony przypominał rozmiarem kasetę VHS.

Jak widać na zdjęciach, na górze Polaroida Warhola był zestaw żarówek. Każda z nich mogła posłużyć do wyzwolenia jednego błysku. Artysta używał ich do robienia zdjęć różnych znanych osób, jak również autoportretów. Aparat służył Warholowi mniej więcej do połowy lat 80. XX wieku. Był z nim praktycznie nierozłączny, jak zauważa dyrektor działu fotografii domu aukcyjnego Heritage Auctions, Nigel Russel.

Obraz
© © HA.com

Polaroid SX-70, którego używał Warhol nie miał na sobie żadnych szczególnych znaków, więc łatwo byłoby go pomylić z każdym innym egzemplarzem tego modelu. Potwierdzeniem autentyczności jest list z marca 2009 roku od Johna Wilcocka, wieloletniego przyjaciela Warhola, który został posiadaczem tego sprzętu w 1985 lub 1986 roku. Wilcock zmarł w 2018 roku, więc nie mógł osobiście potwierdzić autentyczności na aukcji.

Aparat został wylicytowany za kwotę 13 750 dolarów, czyli równowartość ok. 52 500 złotych. To kawał historii sztuki i nie będzie nic dziwnego w tym, gdyby dalej był sprawny. Wiele modeli Polaroida SX-70 wciąż jest w użyciu przez miłośników natychmiastowej estetyki.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)