Dla średnio zaawansowanych: Jak zrobić popartowy komiks ze zdjęcia? Część 1

Dla średnio zaawansowanych: Jak zrobić popartowy komiks ze zdjęcia? Część 1
Mateusz Gołąb

29.10.2008 12:00, aktual.: 02.08.2022 10:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ten poradnik będzie dla tych, którzy chcą stworzyć ze swojego zdjęcia pojedynczy kadr rodem jak z popartowego komiksu. Do jego zrobienia użyjemy Photoshopa CS3. To poradnik dla średnio zaawansowanych, a i początkujący mogą także zmierzyć się z tym zadaniem. Jednak nie jeśli nie będziecie sobie radzić z niektórymi czynnościami - walczcie, nie poddawajcie się. Trening czyni mistrza.

Ten poradnik będzie dla tych, którzy chcą stworzyć ze swojego zdjęcia pojedynczy kadr rodem jak z popartowego komiksu. Do jego zrobienia użyjemy Photoshopa CS3. To poradnik dla średnio zaawansowanych, a i początkujący mogą także zmierzyć się z tym zadaniem. Jednak nie jeśli nie będziecie sobie radzić z niektórymi czynnościami - walczcie, nie poddawajcie się. Trening czyni mistrza.

Jak zwykle w tej materii, nie z każdego zdjęcia uzyskacie ciekawy efekt. Dlatego trzeba nam trochę eksperymentów na początek popatrzcie na efekt pracy ustawienia w punkcie piątym. Pamiętajcie o częstym zapisywaniu swojej pracy.

 1. Otwieramy zdjęcie w Photoshopie i pierwsze co robimy, a to dobry zwyczaj, kopiujemy jedyną dostępną warstwę tła. Wystarczy ją chwycić i przeciągnąć na ikonę nowej warstwy (czysta karta papieru z zagiętym rogiem). Zmieńmy jej nazwę na ?postać.
 2. Potem tworzymy nową warstwę klikając na tej samej co poprzednio ikonie i wypełniamy ją wiaderkiem jakimś w miarę jasnym niebieskim kolorem i przesuwamy pomiędzy dwie wcześniejsze warstwy. W palecie z warstwami powinno w efekcie wyglądać to mniej więcej tak jak poniżej. Dla większej jasności, możecie też zmienić jej nazwę na np. ?niebieskie:
 3. Teraz trudna sprawa dla początkujących - trzeba wyciąć z tła naszą postać. Możecie użyć do tego narzędzia ?Lasso wielokątne albo jeśli potraficie precyzyjnie się tym posługiwać narzędzia ?Pióro i narysować ścieżkę dookoła postaci. Jeśli to wasz pierwszy raz, to nic poza treningiem nie mogę doradzić.Po zaznaczeniu postaci odwracamy zaznaczenie (Shift+Ctrl+I lub *Shift+Cmd+I *na Maku) i kasujemy tło wciskając DEL (upewnijcie się, że kliknęliście wcześniej na najwyższej warstwie, tej z postacią). Potem jeszcze tylko usuwamy samo zaznaczenie Ctrl+D (lub Cmd+D na Maku).
 4. Zaznaczamy warstwę ?postać i usuwamy z niej kolor, najwygodniej i najszybciej naciskając Ctrl+Shift+U.
 5. Kluczowy moment na przerabianie naszej postaci w kreskę. Wybierzcie Obraz ? Dopasowania ? Próg... Tutaj także wymagane jest eksperymentowanie, bo nie jestem w stanie podać konkretnych wartości. Chodzi o to, aby zachować jak najwyraźniejsze kontury postaci w ten sposób, żeby nie zatracić szczegółów. Jeśli już traficie w odpowiednią wartość rozmyjcie nieco całą warstwę filtrem Filtr ? Rozmycie ? Rozmycie gaussowskie... Wartość rozmycia to ok. 2 do 3 pikseli.
 6. Teraz kopiujemy warstwę ?postać do nowego dokumentu i tam będziemy robić kilka przekształceń. Klikamy prawym klawiszem i wybieramy ?Powiel warstwę...:a w dalszym okienku wybieramy ?Nowy z menu rozwijanego.
 7. W nowym dokumencie zmieniamy tryb obrazu na ?Skala szarości (potwierdzamy kolejne okienko klikając OK).
 8. Potem jeszcze raz podobnie, ale zmieniamy ją na Obraz ? Tryb ? Bitmapa, potwierdzamy informację o spłaszczeniu warstw i przechodzimy do kolejnego trudnego etapu.Z okienka zmiany na bitmapę wybieramy ?Raster półtonowy i w następnym okienku eksperymentujemy z wartością Liniatury aż do uzyskania odpowiedniego efektu. Kluczowe znaczenie ma tutaj wcześniejsze rozmycie filtrem ?Rozmycie gaussowskie.
 9. Jeśli efekt jest zadowalający, wracamy do trybu ?Skala szarości uważający, żeby zostawić wartość ?Stosunek na 1. A potem jeszcze raz, do RGB.
 10. Powielamy warstwę i kopiujemy ją od razu do naszego oryginalnego dokumentu - u nas jest to ?przykład.psd. Nowa warstwa pojawi się na górze wszystkich wcześniejszych.
 11. Połączymy dwie warstwy w jedną i wykorzystamy wcześniej wyciętą już maskę. Wciśnijcie **Alt **i ustawicie kursor pomiędzy pomiędzy warstwami ?Tło kopia na samek górze i tą poniżej, czyli ?postać. Pojawią się dwa kółka - wtedy kliknijcie.Upewnijcie się, że zaznaczona jest górna warstwa i połączcie ją z dolną naciskając Ctrl+E.

Na dziś to koniec pierwszego etapu. Warto teraz (jeśli nie zrobiliście tego wcześniej) zapisać swoją pracę do formatu PSD. Już niebawem część druga, gdzie pokolorujemy cały obrazek.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)