Poradnik dla początkujących: jak wyprodukować zarost w Photoshopie

Poradnik dla początkujących: jak wyprodukować zarost w Photoshopie

Poradnik dla początkujących: jak wyprodukować zarost w Photoshopie
Maciej Kuś
18.10.2008 13:46, aktualizacja: 02.08.2022 10:42

Dzisiejszy poradnik nie powiem Wam jak uszlachetnić zdjęcie, jak poprawić jakość czy ostrość. Za to prawdopodobnie wywoła trochę konsternacji, a później salwy śmiechu wśród członków rodziny i znajomych. Dzisiaj bowiem nauczymy się jak dodać komuś trochę zarostu na twarzy. Nie będziemy jednak tak okrutni i nie wybierzemy do tego zadania zdjęcia dziewczyny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyście Wy tak zrobili ;)

W poszukiwaniu odpowiedniego zdjęcia natrafiłem Flickr Creative Commons na fotografię autorstwa Victora Bezrukova przedstawiającą ogolonego człowieka z samurajskim mieczem.

Przystępujemy do działania: tworzymy nową warstwę (to ważne!) i zamalowujemy pędzlem (brush) miejsce, które ma być zarośnięte jasnoszarym kolorem.

Obraz

Następnie, cały czas operując na nowej warstwie, korzystamy z filtra Gausian Noise (Filter-> Noise-> Add Noise) z następującymi wartościami: Amount: 12,5% i Distribution: Gausian. Trzeba też koniecznie zaznaczyć opcje Monochrome.

Następnie, aby zarost wyglądał lepiej niż zbitek paru kropek używamy filtra Radial Blur (Filter -> Blur -> Radial Blur) z następującymi parametrami: Amount: 5, Blur Method: Zoom, Quality: Best.

Ostatni element tego etapu to zmiana charakterystyki warstwy ( tej z zarostem!) z "Normal" na "Hard Light":

Obraz

Po zakończeniu tej operacji naszym oczom powinno pokaża się coś podobnego do tego:

Obraz

I teraz najważniejsza część: zabawa z krzywymi (Curves) Image -> Adjustments -> Curves. W moim przypadku sztuczny zarost najlepiej wygląda z takimi ustawieniami:

Obraz

...ale u Was może być zupełnie inaczej, bo to zależy od wielu warunków (koloru skóry, oświetlenia itp.).

Nie pozostaje teraz nic innego jak tylko pochwalić się efektem końcowym:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)