Poradnik: dodaj delikatną winietę do zdjęć

Metoda na dodanie delikatnej winiety do zdjęć
Metoda na dodanie delikatnej winiety do zdjęć
Krzysztof Basel

18.12.2009 14:31, aktual.: 18.12.2009 15:31

Winieta to jeden z częściej stosowanych efektów przy obróbce zdjęć. Pozwala na podkreślenie najważniejszego obiektu, skierowanie na niego uwagi. Dodaje nieco artystyczny charakter do prostych fotografii. Jednak także z tym efektem można przesadzić. W tym poradniku przedstawiam prostą metodę na dodanie delikatnej winiety do swoich zdjęć.

Winieta to inaczej efekt przyciemniania boków (krawędzi) zdjęć. Występuje naturalnie na niektórych zdjęciach, a jej przyczyną jest wada konstrukcji optycznej kiepskich obiektywów. Winietę można też dodawać do fotografii samemu celowo. To świetna metoda na uwydatnienie fotografowanej postaci czy krajobrazu. Umiejętnie stosowana, pozwala skierować uwagę odbiorcy na główny obiekt czy najważniejsze wydarzenie na zdjęciu. W tym poradniku pokaże Wam, jak stworzyć i umiejętnie zastosować delikatną winietę w programie do obróbki zdjęć.

Na fotografie z bardzo intensywną winietą można natknąć się na każdym portalu fotospołecznościowym czy galerii. Efekt winiety warto dodawać do swoich zdjęć, ale nie nadaje się on do każdej fotografii. I nie zawsze trzeba zaciemniać brzegi prawie do granic możliwości. Warto korzystać z tej metoda z umiarem, aby winieta wyglądała naturalnie, podkreślając tylko to, co na zdjęciu najważniejsze, a nie skupiając uwagę na sobie.

W sieci znajdziecie wiele różnych technik na dodanie winiety w Photoshopie czy Gimpie. Przedstawiana tu metoda jest dosyć uniwersalna, aczkolwiek nie najprostsza z możliwych. Co nie znaczy, że powinna sprawić Wam problem. Poradnik uwzględnia pracę na warstwach, a w zasadzie na jednej warstwie, dzięki czemu oryginalne zdjęcie pozostanie nienaruszone.

Winietę można też dodać do zdjęć na poziomie wywoływania plików RAW, np. w programie Camera RAW. Wolę jednak przedstawianą tu metodę, która daje o wiele większe możliwości ustawiania parametrów, a zabiera bardzo mało czasu. W poradniku pracowałem na Photoshopie CS4, ale podobne rezultaty uzyskacie także na starszych wersjach, albo Gimpie.

1. Zaznaczanie obszaru, który chcesz uwydatnić

Narzędzie: Elliptical Marquee Tool (Zaznaczenie Eliptyczne*) *[po lewej stronie u góry]

Skrót: Control + M / Cmd + M

Obraz

Zaznacz fragment zdjęcia, który chcesz uwydatnić. Obszar poza nim zostanie zaciemniony w dalszej części. W zależności od rodzaju zdjęcia można wybrać różne kształty.

2. Odwracanie

Narzędzie: Select Inverse (Odwróć Zaznaczenie)

Skrót: Control + Shift + I / Cmd + Shift + I

Obraz

Zaznacz odwrotność klikając prawym przyciskiem na dowolny obszar zdjęcia. Wybierz Select Inverse *(Odwróć Zaznaczenie) *lub skrót Control + Shift + I / Cmd + Shift + I.

3. Wtapianie, czyli zaokrąglanie brzegów

Narzędzie: *Feather... (Wtapianie) *

Obraz

Czas zaokrąglić brzegi, aby winieta miała delikatne płynne przejścia tonalne na brzegach. Kliknij prawym przyciskiem myszy na zdjęcie w dowolnym miejscu i wybierz funkcję Feather... (Wtapianie). Białe pole na screenie powyżej powstało w Photoshopie CS4, jako podgląd w funkcji Refine Edge. Jeśli dysponujesz najnowszą wersją programu możesz z niej skorzystać.

Obraz

W starszych edycjach Photoshopa ukaże Ci się takie, nieduże okno. Feather Radius to promieć wtapiania, czyli to, jak płynne będzie przejście winiety. Ta wartość zależy od rodzaju i wielkości zdjęcia. W tym przypadku wykorzystałem wartość 150px, ale czasem odpowiednia jest np. 20px. Po wpisaniu liczby kliknij OK.

4. Przyciemnianie winiety

Stwórz nową warstwę i zmień poziomy

Obraz

Efekt:

Obraz

Przed:

Obraz

Inne zdjęcie, przed:

Obraz

Po:

Obraz

Udało się Wam zastosować tę lub inną z metod prezentowanych na Fotoblogii? Chętnie zobaczymy efekty Waszej pracy. Podzielcie się rezultatami z nami oraz innymi czytelnikami. Wrzućcie swoje zdjęcia do grupy Fotoblogii na Flickrze lub umieśćcie link na Facebooku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)