Poradnik: jaką torbę fotograficzną wybrać?

Poradnik: jaką torbę fotograficzną wybrać?

Poradnik: jaką torbę fotograficzną wybrać?
Krzysztof Basel
10.01.2009 14:00, aktualizacja: 02.08.2022 10:36

Wychodząc w teren lub na sesję z naszym sprzętem fotograficznym warto zadbać o jego bezpieczeństwo. Zazwyczaj wybieramy klasyczną torbę czy plecak, ale na rynku dostępne są również niesamowicie poręczne pasy biodrowe, torby przewieszane (Slingbagi) czy nawet duże kamizelki. Czym kierować się przy ich wyborze?

Na początku zadajmy sobie pytanie ? jaki sprzęt chcemy nosić? Jeśli dysponujemy małą cyfrówką to wybór torby nie będzie zbyt trudny. W tym momencie zależy nam pewnie na wyglądzie, wadze i cenie pokrowca. Nie musimy też się martwić, gdzie zmieścimy stertę dodatków, w postaci kart, baterii czy dekielków.

W wypadku, kiedy zdecydujemy się nosić ze sobą większy aparat wraz z masą obiektywów i akcesoriów wybór staje się trudniejszy. Warto poświęcić trochę czasu, aby znaleźć odpowiednią ochronę dla naszego sprzętu. Możemy oszczędzić kręgosłup, odpowiednio zabezpieczyć sprzęt i ładnie wyglądać :)

Klasycznie - plecak lub torba...

Obraz

Jedni wolą plecaki, drudzy torby. Przed wyborem warto zastanowić się w jakich warunkach będziemy używać aparatu.

Plecak jest zdecydowanie przydatny dla osób, które przenoszą sprzęt z miejsca na miejsce i tam z niego korzystają. Mówię tu np. o sesjach wykonywanych w studio, gdzie wszystkie obiektywy mamy pod ręką, w jednym pomieszczeniu. Dla fotografa, który pakuje cały sprzęt do plecaka, a następnie wrzuca go do auta i otwiera dopiero na miejscu sesji funkcjonalność nie jest najważniejsza. Liczy się dobra ochrona sprzętu.

A to gwarantują wysokiej jakości plecaki, które mają też wielką zaletę - nie obciążają tak bardzo kręgosłupa, jak torby. Za komfort i zdrowie musimy niestety zapłacić poręcznością. Nosząc sprzęt na plecach nie jesteśmy w stanie szybko zmienić obiektywów lub wyjąć flasha.

Taką możliwość daje torba. To dobry wybór dla osób, które lubią mieć cały sprzęt pod ręką. To bardzo istotne kiedy fotografujemy np. dziką przyrodę, albo próbujemy pokazać emocje panujące na scenie, podczas koncertu. Sytuacja często się zmienia i musimy na to szybko reagować poprzez zmianę ?szkieł? czy używanie lampy błyskowej. Korzystając z torby często niestety trzeba się liczyć z dużym obciążeniem odczuwalnym na kręgosłupie.

... albo nowocześnie ? pasy biodrowe, kamizelki, torby przewieszane (Slingbagi)

Obraz

Pasy biodrowe często używane są przez zawodowych fotoreporterów, którzy nie rozstają się ze swoim sprzętem, muszą być bardzo mobilni i często zmieniać ?szkła?.  To ciekawa alternatywa dla wszelkiego rodzaju toreb. Mają je w swojej ofercie praktycznie wszyscy liczący się producenci np. Newswear, LowePro czy Tamrac.

Obraz

Dosyć rzadko spotykaną formą przechowywania sprzętu są kamizelki, potocznie nazywane ?Newswearami?, od firmy, która je produkuje. Trzeba przyznać, że w takiej kamizelce fotograf wygląda dosyć dziwnie i może przyciągać sporą uwagę. A przecież nie o to chodzi. Z drugiej strony kamizelki są bardzo pakowne, poręczne i nie obciążają tak bardzo kręgosłupa. Chyba właśnie dlatego są często wykorzystywane przez zawodowych fotoreporterów.

Slingbagi, czyli w wolnym tłumaczeniu torby przewieszane, to kompromis pomiędzy plecakiem, a klasyczną torbą. Sprzęt nosimy z tyłu, ale w razie konieczności obracamy torbę i umieszczamy na klatce piersiowej. Mamy wtedy dostęp do sprzętu. To nowe, ciekawe rozwiązanie może znaleźć w bliższej przyszłości wielu miłośników. Korzystaliście już może ze Slingbagów?

Tamrac Velocity Series Sling Packs

Dodatki

Obraz

Mistrzem w gospodarowaniu miejscem na różne akcesoria fotograficzne jest firma Tamrac. Sam korzystam z jednej z toreb tej firmy i mogę to potwierdzić. Wbrew pozorom odpowiednie miejsce na karty, kabelki czy baterie w torbie jest bardzo ważne.

Kiepskim pomysłem jest wrzucanie wszystkich dodatków do jednej, zbiorczej komory. Nie dość, że akcesoria mogą się poniszczyć to jeszcze możemy mieć problemy z szybkim znalezieniem odpowiednich elementów. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Zobaczmy, czy w dodatkowej komorze znajdują się odpowiednie, małe przegródki na baterie czy karty. Wszystko powinno być sensownie zaplanowane, abyśmy mogli bezproblemowo przechowywać, a w razie potrzeby znaleźć odpowiednie dodatki. To naprawdę może bardzo ułatwić życie.

Bezpieczeństwo

Obraz

Nasze aparaty są łakomym kąskiem dla złodziei. Wybierając torbę warto zwrócić uwagę także na ten aspekt. Ciekawym pomysłem są specjalne plecaki (torby) na sprzęt, które nie wyglądają jak typowe plecaki fotograficzne. Niektóre firmy mają w swojej ofercie odpowiednie modele: Thinktnak lub Crumpler.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • wyściółka: ochronnej warstwy nie powinno być zbyt dużo, aby torba nie była zbyt wielka i nie wyglądała jak pluszak. Ściany powinny być wykonane z tworzywa, które zapewni odpowiednią ochronę. Szczególnie ważny jest spód, który może przyjmować wstrząsy, kiedy torba nam upadnie , albo po prostu ją stawiamy. Zazwyczaj aparat wkładamy w taki sposób, że ze spodem na kontakt obiektyw. Zatem dla bezpieczeństwa można wyścielić dno dodatkowym materiałem. Tutaj również mogę potwierdzić jak ważna jest funkcja ochronna spodu torby. Zdażyło się, że torba spadła mi z ramienia kilka razy i aparat przeżył cało. Kiedy jeden raz włożyłem lustrzankę do zwykłej torby i w podobny sposób ześlizgnęła mi się z ramienia, niestety ? osłona przeciwsłoneczna nałożona na obiektyw nieprzeszła tego cało... Taśma poszła w ruch ;)
  • zamki i uchwyty: będziemy z nich korzystać bardzo często, więc powinny być porządne i wytrzymałe. Omijajmy cienkie, drobne zamki błyskawiczne. Ich późniejsza wymiana może być kłopotliwa. Nie wspominając o problemach, jakie mogą stworzyć psując się w trakcie sesji fotograficznej. Ważne są również odpowiednie uchwyty, które ułatwiają szybkie zapinanie torby.
  • dodatkowe zewnętrzne kieszonki: bardzo przydatne jako miejsce na telefon komórkowy, albo notatnik.
  • paski: to bardzo istotne, aby nosząc ciężką torbę lub plecak pasek nie wrzynał nam się w ramiona. Powinien być gruby, szeroki i wykonany z odpowiednich, miękkich, a zarazem wytrzymałych materiałów
  • wymienne panele wewnętrzne: dadzą nam komfort ustawienia konfiguracji odpowiedniej dla naszego sprzętu
  • ochrona przed deszczem: niektóre torby, plecaki czy nawet sakwy mają wbudowany specjalny materiał, którym możemy owinąć nasz sprzęt. To bardzo przydatne rozwiązanie dla osób pracujących w otwartym terenie.

Jak widzicie wybór torby czy plecaka to nie taka prosta sprawa. Ale warto poświęcić na to sporo czasu. Jeśli dobierzemy odpowiednią ochronę dla naszego sprzętu to będzie on nam służył długie lata, a komfort pracy zdecydowanie wzrośnie. Powodzenia!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)