Poradnik: z aparatem na plażę
Na plaży można fotografować kreatywnie i ciekawie, a wdzierający się wszędzie piasek nie musi zniszczyć naszego aparatu. Oto kilka praktycznych rad, które mogą pomóc zrobić interesujące zdjęcia na plaży. Zobacz, dlaczego zła pogoda nad morzem to dla fotografa świetne warunki, po co szwendać się rano po plaży i jak wygrać batalię z niszczącym piaskiem.
Poranny wschód słońca oraz wieczorny zachód to świetne momenty na fotografowanie na plaży. Nie tylko dlatego, że zastaniesz wtedy miękkie i ciepłe światło. Po prostu, na początku i pod koniec dnia, na plaży nie ma aż tak wielu ludzi. Możesz wtedy spokojnie fotografować swoją modelkę / modela czy utrwalić piękno natury.
Jeśli musisz wymieniać obiektywy, rób to szybko, sprawnie i ostrożnie, aby ziarnka piasku nie wpadły do wnętrza aparatu. Warto też pamiętać, aby nie zostawiać otwartej torby ze sprzętem, a zaraz po wyjściu z wody dokładnie wytrzeć ręce, jeśli chcesz zabrać się za fotografowanie (na pewne będziesz chciał).
Kolejnym problemem może być torba. Zanim wybierzesz się na plażę, zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz wszystkich obiektywów, 5 zapasowych baterii, 10 kart pamięci? Wybierz tylko te elementy, które będę Ci rzeczywiście potrzebne i zapakuj do torby / plecaka. Czemu?
- Wysoka temperatura czy słona woda \tmogą wyrządzić spore szkody. Warto ograniczyć ryzyko do minimum.
- Nawet jeśli starasz się uważać, \tto piasek i tak wedrze się do Twojej torby i może coś uszkodzić
- Na plaży kręci się sporo osób, \tktóre z chęcią przywłaszczą sobie Twój sprzęt
Odpowiednia torba na plażę powinna też być zamykana na zamek błyskawiczny, a nie tylko na zatrzaski. Piasek wdziera się naprawdę błyskawicznie, a szczelny zamek może przed nim uchronić sprzęt.
O tym, żeby nie zostawiać sprzętu w samochodzie na widoku, ani na plaży bez opieki chyba nie muszę wspominać...
Warto zastanowić się też nad jeszcze innym rozwiązaniem. Jeśli wybierasz się niemal na cały dzień na plażę i chcesz odpocząć i pobawić się z rodziną, to weź ze sobą mały, prosty kompakt, którym uchwycisz kilkanaście zdjęć pamiątkowych. Chcąc skoncentrować się fotografowaniu na plaży wybierz osobny dzień, albo porę i przyjdź nad brzeg morza z całym sprzętem. Będziesz mógł się wtedy spokojnie skupić na zdjęciach
Kiedy na morzu panuje sztorm, a wiatr wywiał wszystkich plażowiczów to sygnał, że trzeba się przygotować do uchwycenia świetnych kadrów. Ciemne chmury, wyginające się drzewa na wydmach, powiewające flagi zabraniające kąpieli, a jeśli masz trochę szczęścia to nawet wielkie fale i burza - to rewelacyjne warunki na klimatyczne zdjęcia. Plaża zazwyczaj kojarzy się wszystkim z upałem, leżakowaniem i wypoczynkiem. Pokaż ją z innej, pochmurnej i niebezpiecznej perspektywy. Oczywiście podczas sztormu trzeba koniecznie zachować zdrowe zasady rozsądku i bezpieczeństwa.
Jeśli fotografujesz na plaży w słoneczny dzień i ustawisz aparat na tryb automatyczny, to może on mieć skłonność do niedoświetlania zdjęć. Światłomierz w aparacie dobiera w miarę uśrednione parametry i zazwyczaj daje to dobre rezultaty. Pod warunkiem, że fotografujemy równie uśredniony krajobraz, czyli trochę nieba, trawy, drzewa i człowieka. Piasek odbija jednak zdecydowanie więcej światła, niż klasyczny pejzaż. Aparat odbierze to światło i ustawi uśrednioną wartość ekspozycji, dlatego wyjdzie nam lekko przyciemnione zdjęcie.
W takiej sytuacji można spróbować ręcznie zmodyfikować ustawienia aparatu. Różne aparaty posiadają różne możliwości, ale ogólnie chodzi o to, żeby zwiększyć wartość ekspozycji (EV) o +1, może +2 kroki (punkty). Z pewnością będzie to możliwe w ustawieniach manualnych aparatu, prawdopodobnie także w trybie pół automatycznym.
Jeśli znajdziesz w swoim aparacie możliwość punktowego pomiaru światła (spot metering) to duża część problemów jest już za Tobą. Tryb ten, jak nazwa wskazuje, zbiera informacje o ilości światła z pojedynczego punktu. Dzięki niemu na fotografii zostanie odpowiednio naświetlony wybrany przez fotografa, najważniejszy fragment.
Mimo ciągłego postępu aparaty niestety nadal nie są za mądre. Mając to na uwadze obejrzyj swoją fotografię na wyświetlaczu od razu po jej wykonaniu. W razie potrzeby możesz później zmienić ustawienia i wykonać zdjęcie jeszcze raz.
Pamiętaj, aby na swoich zdjęciach trzymać proste horyzonty - szczególnie fotografując morze. Postaraj się trzymać podstawowych zasad kompozycji, w tym reguły trójpodziału. Unikaj umieszczania prostej linii horyzontu na środku zdjęcia, dzieląc je tym samym na pół.
- Skup się na tym, co najważniejsze
Fotografie, które przywozisz z wakacji nad morzem mogą być po prostu nudne. Piękne morskie pejzaże wyglądają niesamowicie gołym okiem, ale często po zrobieniu zdjęcia tracą zupełnie na wartości. Postaraj się zwrócić uwagę na to, co na plaży jest dla Ciebie najważniejsze: ludzi - bliskie osoby, dzieci czy plażowiczów lub piękne formy natury - detale, wzory, wyjątkowe sytuacje. Unikaj typowych kadrów i staraj się uchwycić zaskakujące momenty i miejsca.
Rozumiem przez to fotografowanie ludzi, a w szczególności swoich najbliższych. Nie zapominaj też o beztrosko bawiących się dzieciach