Garść niezbędnej wiedzy, dzięki której zrozumiesz Lightrooma

Garść niezbędnej wiedzy, dzięki której zrozumiesz Lightrooma10.07.2018 11:40
Garść niezbędnej wiedzy, dzięki której zrozumiesz Lightrooma
Monika Homan

"Mastering Lightroom Classic CC" to seria filmów Anthony'ego Morgantiego, z której dowiecie się wiele o postprodukcji zdjęć w Lightroomie. To przejrzysty przewodnik po funkcjach tego programu, który pozwoli wam pracować lepiej i wydajniej.

Anthony Morganti jest profesjonalnym fotografem z Nowego Jorku. W latach osiemdziesiątych prowadził studio fotograficzna, a dziś dzieli się swoją wiedzą, prowadząc warsztaty. Jego program mentorski jest zamknięty dla nowych studentów od września 2014 roku. Od tego czasu uzbierała się całkiem spora kolejka. Na szczęście jest jeszcze YouTube. Wiele można dowiedzieć się z kanału Anthoniego, który subskrybuje już prawie 300 tysięcy osób.

Znajdziecie tam poradniki dotyczące fotografowania i postprodukcji w różnych programach graficznych. Dziś chciałabym przedstawić wam serię filmów Anthony'ego, z której możecie nauczyć się obróbki zdjęć w Lightroomie Classic CC. Seria zatytułowana "Mastering Lightroom Classic CC" pozwoli wam zrozumieć narzędzia, jakie oferuje ten zaawansowany program i nauczy was, jak możecie je wykorzystać podczas obróbki swoich fotografii.

Anthony oferuje wam sporą dawkę wiedzy i w przystępny sposób i na przykładach, wyjaśnia działanie poszczególnych funkcji - od tych podstawowych do zaawansowanych. Z poszczególnych odcinków dowiecie się, jak zarządzać zdjęciami, po co są filtry i jak z nich korzystać, jak tworzyć kolekcje. Anthony szczegółowo omawia też wszystkie funkcje dostępne na paskach narzędzi.

Mastering Lightroom Classic CC - 19: Lens Corrections

Z najnowszego filmu z tej serii dowiecie się, jak korzystać z funkcji korekcji obiektywu. To bardzo przydatne narzędzie, które pozwala naprawić błędy wynikające z optyki szkieł, którymi fotografujecie. Dzięki niemu zlikwidujecie dystorsję, aberrację i winietowanie. Lightroom posiada bazę gotowych profili, które możemy zastosować do większości obiektywów. Kiedy waszego szkła nie ma w bazie, możecie skorygować jego wady ręcznie i zapisać własny profil, żeby nie musieć powtarzać czynności przy każdym zdjęciu.

Mastering Lightroom Classic CC - 18: Sharpening & Noise Reduction

Wcześniejszy film pozwoli wam lepiej zrozumieć narzędzia z zakładki "Szczegóły", które służą do wyostrzania zdjęć i redukcji szumów. Anthony tłumaczy, jak narzędzia te wpływają na siebie wzajemnie i jak ich używać, żeby nie zepsuć naszych zdjęć. Ważne jest, aby zachować odpowiednią kolejność używania tych narzędzi. Najpierw należy pozbyć się szumów, a następnie wyostrzyć szczegóły. W innym przypadku, podczas wyostrzania, szumy staną się wyraźniejsze i trudniej będzie je później usnąć.

Mastering Lightroom Classic CC - 12: Graduated Filter

W innych filmach dowiecie się, jak wykorzystać narzędzia pozwalające na miejscowe zmiany parametrów takie, jak: filtr gradacyjny czy kołowy.

Mastering Lightroom Classic CC: 1 - Quick Start

Jeśli dopiero zaczynacie pracę w Lightroomie dobrze będzie, jeśli zaczniecie cykl od początku. Pierwszy film z cyklu, chociaż w tytule ma "szybki start", to 40 minut nauki podstawowych czynności w programie. Dzięki tej lekcji unikniecie błędów w importowaniu i eksportowaniu, które choć wydają się oczywistymi czynnościami, z czasem mogą powodować mały bałagan w plikach.

Filmy niestety są w języku angielskim, ale jeśli macie podstawową znajomość tego języka, nie powinniście mieć problemów ze zrozumieniem tego, co tłumaczy Anthony.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)