Portret astronautki w latającej wodzie. Tak się bawią w kosmosie

Portret astronautki w latającej wodzie. Tak się bawią w kosmosie

Nicole Mann na zdjęciu z ISS.
Nicole Mann na zdjęciu z ISS.
Źródło zdjęć: © NASA
Marcin Watemborski
13.03.2023 14:16

Zdjęcie, które widzicie, stało się hitem sieci. Astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykorzystali w kreatywny sposób stan nieważkości. Do zrobienia twórczego zdjęcia potrzebowali jedynie wody, która w kosmosie się nie rozlewa, a swobodnie lata.

Na zdjęciu zobaczymy astronautkę Nicole Mann, której twarz została obrócona do góry nogami oraz lekko zniekształcona przez kulę utworzoną przez wodę. Zapytacie jak to możliwe. Odpowiedź jest bardzo prosta – wystarczy do tego stan nieważkości. Brak grawitacji sprzyja formowaniu się niemal idealnych sfer przez wodę.

Nicole Mann na zdjęciu z ISS (pełny kadr).
Nicole Mann na zdjęciu z ISS (pełny kadr).© NASA

Na Ziemi taki efekt osiąga się przy wykorzystaniu szklanej kuli, lecz w kosmosie nie jest to absolutnie potrzebne. Co ciekawe, w lewitującej wodzie ugrzęzły dwa bąbelki powietrza, w których twarz astronautki nie jest obrócona, lecz również zniekształcona – jest bardziej wypukła niż w rzeczywistości, za co odpowiadają prawa fizyki dotyczące rozchodzenia się światła (fali) i jego załamywania podczas przejścia z jednego do drugiego ośrodka o różnej gęstości, czyli refrakcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nicole Mann jest pierwszą rdzenną Amerykanką, która poleciała w kosmos. Na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station, ISS) trafiła 6 października 2022 roku. Za wyniesienie ekipy odpowiadała rakieta Falcon 9 należąca do firmy SpaceX. Start z Przylądka Canaveral odbył się bez komplikacji. Podczas swojej misji, Mann odbyła 2 spacery kosmiczne, podczas których pomagała w budowie systemu płacht słonecznych na ISS.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)