Portret astronautki w latającej wodzie. Tak się bawią w kosmosie
13.03.2023 14:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zdjęcie, które widzicie, stało się hitem sieci. Astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykorzystali w kreatywny sposób stan nieważkości. Do zrobienia twórczego zdjęcia potrzebowali jedynie wody, która w kosmosie się nie rozlewa, a swobodnie lata.
Na zdjęciu zobaczymy astronautkę Nicole Mann, której twarz została obrócona do góry nogami oraz lekko zniekształcona przez kulę utworzoną przez wodę. Zapytacie jak to możliwe. Odpowiedź jest bardzo prosta – wystarczy do tego stan nieważkości. Brak grawitacji sprzyja formowaniu się niemal idealnych sfer przez wodę.
Na Ziemi taki efekt osiąga się przy wykorzystaniu szklanej kuli, lecz w kosmosie nie jest to absolutnie potrzebne. Co ciekawe, w lewitującej wodzie ugrzęzły dwa bąbelki powietrza, w których twarz astronautki nie jest obrócona, lecz również zniekształcona – jest bardziej wypukła niż w rzeczywistości, za co odpowiadają prawa fizyki dotyczące rozchodzenia się światła (fali) i jego załamywania podczas przejścia z jednego do drugiego ośrodka o różnej gęstości, czyli refrakcji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nicole Mann jest pierwszą rdzenną Amerykanką, która poleciała w kosmos. Na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station, ISS) trafiła 6 października 2022 roku. Za wyniesienie ekipy odpowiadała rakieta Falcon 9 należąca do firmy SpaceX. Start z Przylądka Canaveral odbył się bez komplikacji. Podczas swojej misji, Mann odbyła 2 spacery kosmiczne, podczas których pomagała w budowie systemu płacht słonecznych na ISS.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii