Portret Banksy’ego sprzedany za równowartość prawie 175 tys. złotych

Portret Banksy’ego sprzedany za równowartość prawie 175 tys. złotych

Portret Banksy’ego sprzedany za równowartość prawie 175 tys. złotych
Marcin Watemborski
24.09.2019 10:56, aktualizacja: 26.07.2022 15:37

Banksy jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata sztuki ulicznej. Popularności dodatkowo przysparza mu ciągła anonimowość. Jedna z 4 odbitek kolekcjonerskich portretu tego artysty właśnie została sprzedana.

Kim jest Banksy?

Według ”The Guardian” Banksy naprawdę nazywa się Rober Banks, ”The Mail on Sunday” podaje nazwisko Robin Gunningham, a inne źródła Robin Banks. Podobno urodził się w 1974 roku w brytyjskim Yate. Właściwie te dane nie są potwierdzone. Pewne natomiast jest to, że Banksy jest nabardziej rozpoznawalną postacią światowego street artu.

Prace Banksy’ego to nie tylko graffiti, ale również rozmaite instalacje oraz anonimowe performance. Artysta porusza przeważnie aktualne tematy polityczne i komentuje je na swój sposób, co trafia do szerokiej publiczności. Jego graffiti oparte jest na szablonach, co umożliwia szybką pracę, innym razem to skomplikowane instalacje, które wymagały godzin pracy. Ciekawe jest to, że Banksy nigdy nie został oficjalnie złapany ani oskarżony o wandalizm.

Przez wiele lat za Banksy’ego był uważany fotograf Stephen Lazarides, który cały czas utrzymuje, że jest jedynie managerem artysty. Jest on również autorem zdjęć do jednej z jego publikacji. Lazarides jest również właścicielem galerii sztuki, w której są wystawiane prace Banksy’ego oraz ma sklep internetowy picturesonwalls.com, który jako jedyny ma prawo do sprzedaży prac ulicznego artysty.

Portret, na którym nic nie widać

Autorem zdjęcia, które poszło pod młotek na aukcji londyńskiego domu Sotheby, jest Chris Levine. Zobaczymy na nim tył głowy jakieś osoby – po portrecie nie jesteśmy w stanie stwierdzić, kto to jest, ani jakiej jest płci. Właściwie nawet nie wiemy, czy jest to człowiek.

Obraz

Jeśli myślicie, że to nie jest Banksy, nie jesteście jedyni. Możemy jedynie wierzyć na słowo Chrisowi Levine’owi, który w swoim portfolio ma zdjęcia Królowej Elżbiety II oraz Kate Moss. Artysta utrzymuje, że na portrecie jest Banksy, a właściwie tył jego głowy w kapturze. Pokrywałoby się to z wizerunkiem streetartowca, ale wciąż pozostaje to wielką niewiadomą.

Banksy Artwork Shredded After Selling at Auction May Have Increased in Value

Levine utrzymuje, że wykonał 4 oryginalne odbitki zdjęcia. Pierwsza trafiła do Banksy’ego, druga do Roderta Del Naja, a trzecią ma sam autor. Czwarta trafiła na aukcję, gdzie oczekiwaną kwotą było 3-5 tys. funtów brytyjskich. Końcowa cena przekroczyła najśmielsze oczekiwania artysty i wyniosła 35 tys. funtów. Nabywca pozostaje anonimowy.

Wymiary pracy to 62 x 45 cm. Po zakupie praca nie uległa samozniszczeniu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)