Portrety kobiet w tradycyjnych ukraińskich wiankach stały się symbolem dumy narodowej

Portrety kobiet w tradycyjnych ukraińskich wiankach stały się symbolem dumy narodowej03.08.2016 06:07
Portrety kobiet w tradycyjnych ukraińskich wiankach stały się symbolem dumy narodowej
Źródło zdjęć: © © Treti Pivni / [Instagram](https://www.instagram.com/third_roosters/)

W tradycji większości słowiańskich ludów występowały kwieciste wianki, które nosiły młode kobiety, jako symbol ich czystości. Obecnie jest to nawiązanie do ludowych tradycji i oddanie im cześci.

Grupa Treti Pivni (Trzeci Kogut) stworzyła cykl portretów, na których kobiety i dzieci są przedstawione w tradycyjnych ukraińskich wiankach. Projekt powstał by oddać hołd ich ojczyźnie, jednocześnie niosąc ze sobą przesłanie wartości takich jak: pokój, czułość oraz chęć dzielenia się ukraińską kulturą ze światem.

Tradycyjnie te wianki noszone są przez młode, niezamężne kobiety jako symbol ich czystości i możliwości zalecania się do nich. Podobna symbolika występuje u wielu ludów słowiańskich. W czasach przedchrześcijańskich uważano, że kwiaty odganiają złe duchy od niewinnych dziewcząt. Po zdarzeniach z 2014 roku te wianki zaczęto nosić na co dzień, jako symbol jedności oraz dumy narodowej.

  • Uważam, że wracamy do motywów kwiatowych, ponieważ świat mody zaczął reagować na wojny, które toczą się na świecie. - mówi Nadiia Shapoval w rozmowie z Vogue – Wszyscy potrzebujemy odrobiny czułości.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)