Portrety mongolskich zapaśników pokazują tradycyjny kult siły i męstwa
28.01.2017 09:19, aktual.: 28.01.2017 12:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mongolskie zapasy są częścią kultury wschodu. Fotograf Ken Hermann postanowił przyjrzeć się bliżej temu tematowi i pokazać, jak wyglądają tradycyjni zawodnicy oraz, jak ważny jest kult siły i męstwa w tym społeczeństwie. Te portrety zachwycają nie tylko techniką wykonania, ale również opowiadają interesującą historię.
Jeden z zapaśników mówi, że uprawianie tego sportu jest jak wyruszanie na wojnę. Tradycja ta jest bardzo żywa w kulturze nomadów, których społeczeństwo stanowi około 30% populacji Mongolii.
Projekt Bökh, autorstwa fotografa Kena Hermanna oraz dyrektora artystycznego Gemmy Fletchera, opowiada o interesującej dawnej tradycji, gdzie mężczyzna musiał udowadniać swoje męstwo przez najbardziej podstawowy i prymitywny sposób, czyli przez walkę.
Hermann tłumaczy, że od zawsze chciał wybrać się do Mongolii, ponieważ był silnie zainteresowany tą częścią świata. Kiedy usłyszał o zapaśnikach, stwierdził, że jest to idealny powód do podróży. Wcześniej Herman pracował przy kilku projektach z Gemmą i był pewny, że i tym razem uda im się stworzyć coś wyjątkowego. Połączenie kreatywności Fletcher z warsztatem Hermanna sprawia, że ich wspólne projekty mają niesamowity wydźwięk. Tak właśnie jest w przypadku mongolskich zapaśników.
Zresztą – obrazy mówią same za siebie. Zobaczcie, jak potężne są te portrety, pełne dramaturgii. Projekt „Bökh" jest owocem cudownej współpracy. Ukazuje tradycję, ale również podkreśla wagę udowadniania męskości w społeczności Mongołów. Projekt powstał w przeciągu 10-dniowej wyprawy. W tym czasie para twórców powoli budowała zaufanie wśród swoich bohaterów, zwłaszcza trenera zapasów, który przedstawił ich dalej zawodnikom.
Dynamiczne przedstawienie zapaśników przypomina kadry wycięte z filmu. Ten cudowny projekt jest nie tylko estetyczną ucztą dla oczu każdego konesera fotografii, ale również wspaniałym świadectwem zachowania tradycji.